„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” – Jubileusz stulecia odzyskania Niepodległości przez Polskę w Kostarowcach

Szkoła Podstawowa w Kostarowcach im. Św. Andrzeja Boboli oraz sołectwo Kostarowce przyłączyły się do radosnego świętowania i upamiętnienia 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. 29 maja 2018r. z tej okazji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali specjalny program artystyczny obrazujący najważniejsze momenty z  historii Polski.

W pokazie znalazły się okolicznościowe wiersze i pieśni: „Boże coś Polskę”, “Warszawskie dzieci”, “Czerwone maki”, “Kocham Cię Polsko”, „Symbole narodowe”. Młodzież zaprezentowała układy taneczne -pt. “Taniec z flagami” i “Barwy mojej ojczyzny”. Uczniowie z klasy 4 przygotowali pantomimę pt “Rozbiory Polski”. Pięknym podsumowaniem części artystycznej była prezentacja  tańców narodowych  – poloneza i krakowiaka.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością ks. arcybiskup Adam Szal, Anna Hałas Wójt Gminy Sanok  i Tadeusz Burka Przewodniczący Rady Gminy Sanok, którzy zabrali też głos.

Ks. arcybiskup Adam Szal  zwrócił się do przede wszystkim do uczniów i opowiedział im bajkę o orle, wychowanym wśród kur na wiejskim podwórku, którego gospodarz nauczył latać i tym samym wzrastać do godności. Pani Wójt Anna Hałas odniosła się do długiej i ciężkiej drogi Polaków do Niepodległości, udziale miejscowych bohaterów w walkach oraz postaci Św. Andrzeja Boboli.

Następnie wszyscy udali się pod pomnik w Kostarowcach, gdzie nastąpiło poświęcenie pamiątkowych tablic, ufundowanych przez sołectwo Kostarowce. Ks. proboszcz Bogdan Czerwiński wygłosił okolicznościową mowę, a Ks. Arcybiskup Adam Szal dokonał aktu poświęcenia.