Jubileusz 100-lecia Niepodległości w Trepczy

30 września br. w miejscowości Trepcza, odbyła się uroczystość związana z Jubileuszem 100- lecia Niepodległości. Msze Św. sprawowali : ks. Prałat Feliks Kwaśny z Sanoka, ks. Antoni Moskal proboszcz Pielni, ks. Wiesław Tomczyk proboszcz Kużminy, ks. dr Paweł Konieczny dyrektor Caritas z Przemyśla.

Miłym akcentem stało się odczytanie przez Posła na Sejm RP listu od Prezydenta Andrzeja Dudy do parafian Trepczy i przekazanie na ręce proboszcza ks. Piotra Rymarowicza flagi i tzw. edycji prezydenckiej oraz pamiątkowej szabli. Te niezwykle cenne i prestiżowe prezenty zostały następnie oddane flaga- dzieciom, zaś szabla trafiła w ręce kościelnego p. Jerzego Bartkowskiego. Po zakończeniu Mszy Św. w rytm poloneza Ogińskiego wszyscy uczestnicy przeszli na plac- w celu odsłonięcia pamiątkowej tablicy (kształt otwartej księgi przypomina Księgę Historii Polski, którą od ponad 1050 lat zapisują coraz to nowsze pokolenia. 7 milowych słupów „sławy i chwały” podświetlonych nocą przypomina wydarzenia będące polską chlubą i dowodem czuwania Bożej Opatrzności i Królowej Polski nad naszą ziemską ojczyzną). W uroczystości udział wzięli poseł na Sejm RP Piotr Uruski , Zastępca Wójta Gminy Sanok Paweł Wdowiak i pani sołtys Trepczy Bogusława Kaczmarska.

W poświeceniu uczestniczyli kapłani, goście i zgromadzeni mieszkańcy. Odtąd plac ten będzie nosił nazwę ,, Skwer Niepodległości „ W sali WDK odbyła się druga część uroczystości. Barwne występy młodych artystów  z miejscowej Szkoły Podstawowej, której wieloletnim dyrektorem jest p. Leontyna Krowiak, przeplatane były krótkimi przemówieniami i scenkami historycznymi. Niezwykle ciekawą refleksja historyczną podzieliła się z wszystkimi harcmistrz p. Krystyna Chowaniec.

Rada Rodziców, przygotowała dla wszystkich Gości smaczny poczęstunek, a młodzi artyści zostali obdarowani prezentami, które wręczył p. Paweł Wdowiak wójt Gminy Sanok.