“O matce pieśń” – wyjątkowy Dzień Matki w Strachocinie

3 czerwca 2018r. w Wiejskim Domu Kultury w Strachocinie odbyła się piękna uroczystość pn. „O matce pieśń” z okazji Dnia Matki.  Poprzez wiersze, piosenki, scenki rodzajowe oraz piękne życzenia płynące prosto z dziecięcych serc podziękowano mamom za ich pracę, codzienny uśmiech i poświęcenie. Część artystyczną przygotowali uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Strachocinie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku.

Dzień Matki w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ma szczególne znaczenie dla nas Polaków, o czym wspomniała Anna Hałas Wójt Gminy Sanok w swoim wystąpieniu:

Szanowni Państwo,

Bycie matką to najpiękniejsza rola  w życiu,  to nie chwilowy stan, a  wieloletni proces, który kształtuje nas  same i nasze dzieci. Rola matki łączy w sobie trudy i wyrzeczenia, radość z obserwacji i uczestnictwa w rozwoju własnego dziecka, radość z  dawania mu wszystkiego i co najważniejsze radość bycia kochaną przez dziecko.

Jaka jest  idealna mama? Czy taki idealny wzór mamy  istnieje? Czym się różni mama dzisiaj od mamy sprzed stu czy dwustu lat?

Dawna matka kojarzy nam się z obrazem Matki – Polki, heroicznej, oddanej nie tylko Rodzinie, ale i wyższym celom. W czasie powstań i zrywów wolnościowych kobiety zostawały same, bo mężczyźni byli oddelegowywani do walki za ojczyznę, poza domem. Na ich barkach spoczywała potrzeba zajęcia się codziennością, czyli tym, żeby jakoś sobie poradzić w ciężkich czasach. Kobiety musiały być silne, zdeterminowane, zdecydowane; poświęcały się nie tylko dla dziecka, ale też dla kraju, dla idei, sprawy wyzwolenia Polski. Walkę Matki-Polki  o niepodległość Polski i zachowanie tożsamości narodowej,  pięknie ukazuje widowisko historyczne „Im twierdzą był każdy próg”, w którym matka, czy ta z dworu, czy ta  z wiejskiej chaty, uczyła swoje dzieci  miłości do Ojczyzny i patriotyzmu jak umiała… A jakież było trudne uczyć dzieci  kochać coś, co nie istnieje… Dawne matki to bezimienne bohaterki, bo w zaciszu domowym, przygotowywały synów do walki na śmierć i życie, a córki do bycia twardymi jak stal… Kilka prostych codziennych czynności – modlitwa, wpajany szacunek do symboli narodowych i języka polskiego, opowiadanie historii Polski i powtarzanie polskich wierszy, pozwoliło kolejnym pokoleniom Polaków sięgać po to, co wydawało się niemożliwe – po Niepodległość Polski…

Jaka jest mama dzisiaj, kiedy nastała nowa epoka, panują inne trendy i wartości?  Jest to na pewno mama zabiegana, godząca obowiązki zawodowe z domem i rodziną… Wydawać by się mogło, że dzisiejsza mama nie ma wyzwań  i niczym nie może się wykazać… Prawda jest taka, że matka dziś, też zmaga się z zagrożeniami współczesnego świata… Jest  czujna i bacznie obserwuje swoje dzieci, chroni je przed używkami, złym towarzystwem… Dokłada wszelkich starań do ciągłego rozwoju swoich dzieci, poprzez wspólne odrabianie lekcji, czy odwożenie na zajęcia dodatkowe… Wspiera, pociesza, motywuje… Jej wiara w możliwości dziecka daje mu siły do nowych wyzwań…Współczesna mama dba o to, by jej dzieci kochały Polskę… Widać to po tym, jak nasze młode pokolenie angażuje się w życie społeczne, chętnie niosąc pomoc i dając radość innym. Zespoły teatralne, taneczne, śpiewacze, orkiestry oraz koła wolontariatu pełne są współczesnych małych patriotów.

Ponadczasowa jest bezwarunkowa miłość matki do dziecka, uosobienie dobra, ciepła i troskliwości. Mama to najlepszy nauczyciel życia,  a jeśli nawet popełnia błędy wychowawcze to i tak nie zmienia to faktu, że wspomnienia dziecięcych chwil spędzanych w ramionach matki są najpiękniejszymi ze wspomnień. Idealna mama to „Moja Mama” .

Zgromadzeni goście uroczystości wysłuchali przejmującego koncertu Kapeli Biesiada, a na podsumowanie obejrzeli poloneza w wykonaniu uczniów SP w Strachocinie.