Z kartoflą w roli głównej

W minioną niedzielę w Falejówce odbyły się „ Kartoflane wariacje”. Impreza została zorganizowana przez Wójta Gminy Sanok, Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku i sołectwo Falejówka.

Wystąpiły kapele ludowe: „ Kamraty ”, „ Lisznianie ”, „ Rymanowianie ”.

Z repertuarem biesiadnym zaprezentowały się zespoły śpiewacze: „ Lawenda ” z Sanoczka, „ Zgoda ” z Kostarowiec oraz kapela „ Biesiada ”.

Tradycyjnymi potrawami z kartofli częstowały Panie z KGW z Falejówki, Lalina, Markowiec, Sanoczka, Prusieka i Srogowa Dolnego. Przygotowały gołąbki z tartych kartofli, kotlety kartoflane z sosem grzybowym, kartofle faszerowane, pierogi razowe z kartoflami i kapustą, knedle ze śliwkami i kluski śląskie. Były też tarciaki na liściu z kapusty, kartacze, sałatka kartoflana z boczkiem. Oczywiście nie mogło zabraknąć również pierogów ruskich, paluszków, kartofli faszerowanych i zupy kartoflanki. Wszystkie potrawy były wyśmienite a degustacja cieszyła się dużym zainteresowaniem wszystkich biesiadników. Późnym wieczorem można było posmakować kartofli upieczonych w ognisku.

kopia-kartoflane-wariacje-2016-013Dzieci nieodpłatnie korzystały z licznych atrakcji – dmuchanego zamku, suchego basenu, trampoliny. Szczudlarz puszczał najmłodszym ogromne bańki mydlane i wiązał dla nich zabawki z baloników. Niewątpliwie dużą atrakcją, zwłaszcza dla wszystkich młodych dam, było malowanie twarzy.

Niezwykle urokliwe miejsce jakim jest park w Falejówce, wspaniałe występy zespołów i kapel, oraz niepowtarzalne smaki przygotowanych potraw, sprawiły, że wszyscy którzy tak licznie uczestniczyli w imprezie, świetnie się bawili. Były to prawdziwe „ Kartoflane wariacje … ”.