Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2 Maja Dniem Flagi. Ustawodawcy pragnęli, aby była to data, która przypomina Polakom o szczytnych kartach historii Polski, o latach świetności Państwa, ale i o latach zniewolenia, kiedy czczenie symboli tradycyjnie związanych z Rzeczpospolitą  było zabronione.
To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Flaga państwa jest swoistym kodem kulturowym kształtującym patriotyzm narodu i towarzyszy nam we wszystkich ważnych chwilach. Podczas podniosłych i uroczystych wydarzeń, w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, ale też w momentach wzruszeń i radości.

 

Niech te barwy, hymn i orzeł biały, od wieków identyfikujące i łączące Polaków, towarzyszą nam wszystkim przez te dni dorocznego Majowego Święta. Niech na polskich domach powiewa biało-czerwona!
Cieszmy się wolną Polską, która z dumą prezentuje swoje narodowe symbole.

 

2-go maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicądzień ten jest świętem państwowym ustanowionym przez Sejm RP w 2002 roku. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

 

W załączniku inne, ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi.

źródło: www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej
www.gov.pl/web/dyplomacja/dzien-polonii-i-polakow-za-granica-2020

Pliki do pobrania