78 rocznica Zbrodni Katyńskiej i 8 rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Jeszcze rosną drzewa,

które to widziały…

 

13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 roku na rozkaz Stalina wymordowano polskich oficerów w Katyniu koło Smoleńska, Kalininie (obecnie Twer), Charkowie oraz w innych miejscowościach. Łącznie zginęło w nich około 22 tysięcy obywateli Polski, należących głównie do inteligencji. Egzekucji ofiar, zabijanych strzałami w tył głowy, dokonała radziecka policja polityczna NKWD.

12 kwietnia w Parku „Kwitnąca Akacja” w Trepczy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Trepczy uczcili pamięć pomordowanych, przedstawiając wymowny program słowno- muzyczny. Był  on poświęcony ofiarom mordu katyńskiego, a także ofiarom katastrofy smoleńskiej z dnia 10 IV 2010 roku.

Po zakończeniu części artystycznej ks. Piotr Rymarowicz poprowadził wspólną modlitwę za pomordowanych oraz ofiary konfliktów zbrojnych na świecie. Następnie delegacja uczniów  wraz z zastępcą wójta p. Pawłem Wdowiakiem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomnikach pamięci. Zwieńczeniem obchodów tej uroczystości było odczytanie przez p. Pawła Wdowiaka okolicznościowego przemówienia przygotowanego przez  P.  Wójt Annę Hałas. Poniżej prezentujemy część listu  P. Wójt:

 

I tylko pamięć została

Po tej katyńskiej nocy…

Pamięć nie dała się zgładzić,

Nie chciała ulec przemocy.

Marian Hemar, Katyń

 

Ta wspomniana w fragmencie wiersza Pamięć nie dała się zagładzić bo i My Pamiętamy. Ta Pamięć jest żywa i przekazywana coraz młodszym pokoleniom. Jest ona kultywowana poprzez takie miejsce jak „Park Kwitnącej Akacji w Trepczy” i takie wydarzenia jak dzisiejsze. Dzisiaj, my tu w Gminie Sanok, pamiętajmy o każdym z 22 tysięcy, którzy zostali zamordowani i pogrzebani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje koło Tweru, Charkowie i Bykowni koło Kijowa.

Bohaterowie Zbrodni Katyńskiej wiedzieli, że oddają życie za Polskę. Ginęli z wiarą, że ich ofiara nie pójdzie na marne… Chociaż dziś Nasza Wolna i Niepodległa Polska od nas, aż tak wielkich poświęceń nie wymaga… Jednak pokorna postawa, patriotyzm i zrozumienie związku z Ojczyzną Katyńskich Ofiar, niech będą przykładem w naszym codziennym życiu.

 

W uroczystości uczestniczyli: Paweł Wdowiak Zastępca Wójta Gminy Sanok, Ks. Piotr Rymarowicz proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trepczy, Leontyna Krowiak Dyrektor Szkoły Podstawowej, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Trepczy.

Wydarzeniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa w Szkole Podstawowej w Trepczy, przygotowana przez nauczycielki: B. Kaczmarską i M. Sabat. Celem wystawy było  uczczenie pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej i zwizualizowanie ich najmłodszemu pokoleniu. Wprowadzenia uczniów do trudnej tematyki Zbrodni Katyńskiej dokonała B. Kaczmarska.