BIOMAJÓWKA zachwyciła dzieci ze szkoły podstawowej w Załużu

W ubiegłą środę na skwerze z placem zabaw w Załużu odbył się piknik plenerowy dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Załużu. „BIO-MAJÓWKA” – bo taką nazwę nosi ta impreza – zakończyła najważniejszą część projektu realizowanego przez Gminę Sanok pn. „Bioogrody szansą dla przyrody”.
W ramach projektu zaprojektowano, przygotowano teren i wykonano ogród sensoryczny biofilia, w którym to powstała rabata borówkowo-wrzosowa, rabata z pęcherznicą oraz część rabaty z miododajnymi roślinami pożytecznymi dla pszczół. Istniejące już rabaty przebudowano tak, aby stanowiły pożytek dla owadów w różnych porach roku.

Dzieci i młodzież z miejscowej szkoły wzięły czynny udział w budowie oraz montażu hoteli dla pszczół i poidełka dla ptaków. Z ogromną ciekawością i chęcią sadziły też zioła na powstałej rabacie, a na koniec instalowały tabliczki informacyjne przy roślinach. W trakcie wykonywanych prac p. Maja Przytulska- projektantka ogrodów i przyrodnik – przeprowadziła prelekcję ekologiczną, podczas której opowiadała m.in. o znaczeniu hoteli dla owadów i sensie ich budowania, rodzajach pszczół, które zamieszkują poszczególne miejsca w hotelu, o tym, co wpływa na kondycje roślin i zwiększa ich różnorodność oraz jakie owady można najczęściej spotkać na roślinach. Dzięki nowopowstałej rabacie i samodzielnemu sadzeniu roślin dzieci miały okazję nie tylko poznać ich wygląd czy nazwę, ale przede wszystkim nauczyły się rozróżniać rośliny po zapachu (np. szałwia, lawenda).

Najbardziej ekscytującą i długo wyczekiwaną przez dzieci i młodzież częścią pikniku był rzut tajemniczą bombą ekologiczną. Bomba ekologiczna to nic innego, jak zbitek różnych nasion kwiatów zamkniętych w kulce ziemi i torfu. To bardzo atrakcyjna forma zachęcenia dzieci do tworzenia własnej łąki. Wśród uczestników nie brakowało chętnych do udziału w budowaniu kwietnej łąki! Każde dziecko po wykonanym rzucie kulką w wyznaczone miejsce otrzymywało tabliczkę ze swoim imieniem, którą to oznaczały swój rzut. W ten sposób, gdy łąka w pełni rozkwitnie łatwo odnajdą swoje kwiaty.

Uczestników za owocną pracę podczas „Biomajówki” nagrodzono skromnym poczęstunkiem w formie kiełbasek z grilla. Wydaje się, że największą nagrodą i radością była jednak możliwość realnego spotkania i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii.
Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”
.

Całkowita wartość projektu: 12 433, 65 zł

Dofinansowanie z Funduszu Naturalnej Energii GAZ-SYSTEM wynosi 9 988,06 zł pozostała kwota to wkład własny Gminy Sanok.

 

 

Partner konkursu:

 

 

Patronat medialny: