CEPiK działa – e-usługi coraz popularniejsze

Miliony Polaków przekonało się, że wiele spraw można załatwić w Internecie. Popularność e-usług z roku na rok wzrasta. Prym zdecydowanie wiodą te, powiązane z systemem CEPiK.

Ponad 100 milionów razy w 2018 roku Polacy sprawdzali historię pojazdu. Usługa ta świadczona jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i została stworzona z myślą o osobach, które planują zakup używanego samochodu, motocyklu lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

 

CEPiK jest systemem, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie znajdziemy m.in. dane o pojazdach, ich właścicielach oraz o kierowcach.

E-usługa “Historia Pojazdu” może być przydatna w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Informacje o pojeździe są udostępniane bezpłatnie.

Sprawdź Historię Pojazdu.

Inną dostępną usługą elektroniczną jest www.bezpiecznyautobus.gov.pl, gdzie możemy sprawdzić np. autokar, którym nasze dziecko jedzie na wycieczkę.

Miliony w starostwach i SKP

Z systemu CEPiK korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje, jak np. starostwa i Stacje Kontroli Pojazdów (SKP). Tutaj liczby także robią wrażenie.

W 2018 r. starostwa, korzystając z systemu CEPiK, załatwiły ponad 18 milionów spraw, wydały m.in. 5 351 813 dowodów rejestracyjnych. W tym samym czasie, także korzystając z CEPiK, starostwa wydały 5 957 926 pozwoleń czasowych.

Dane do systemu CEPiK przekazują także Stacje Kontroli Pojazdów, dołączając informacje o wykonanym badaniu technicznym pojazdu oraz stanie licznika odczytanym w trakcie badania. Dzięki temu wiemy, że w 2018 r. w SKP na terenie całej Polski przeprowadzono 17 654 508 badań zakończonych wynikiem pozytywnym, 615 177 – negatywnym, a 7 863 badań przerwano.

E-usługi dla kierowców

Inną, popularną wśród kierowców e-usługą jest możliwość sprawdzenia online liczby punktów karnych. W 2018 r. skorzystało z niej 361 812 osób.

Sprawdź swoje punkty karne.

Dodatkowo właściciele pojazdów mogą on-line sprawdzić dane z dowodu rejestracyjnego za pomocą e-usługi „Mój Pojazd”.

– Usługa wyświetla informacje o wszystkich pojazdach, których jesteśmy właścicielami, współwłaścicielami lub posiadaczami. Dzięki niej można sprawdzić takie dane, jak terminy ważności polisy OC oraz badania technicznego – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ponadto, znajdziemy tam informacje dotyczące m.in. rejestracji, dokumentów, oznaczeń pojazdu, czy informacje o zmianie praw własności.

Wirtualne zatrzymania

1 października 2018 r., dzięki zmianom wprowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji, kierowcy nie muszą już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. W razie konieczności, policja lub inne uprawnione do tego służby dokonują tzw. wirtualnego zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

I tak od 1 października 2018 r. do końca grudnia tego roku dokonano 95 574 wirtualnych zatrzymań dowodu rejestracyjnego. Zwrócono – 25 873 dowody rejestracyjne.

Fot. pixabay.com