Chcesz wiedzieć jakim powietrzem oddychasz? Gmina Sanok zainstalowała czujniki jakości powietrza

W Gminie Sanok zainstalowano sensory jakości powietrza wchodzące w skład Systemu Monitorowania Jakości Powietrza firmy Airly.
Czujniki zainstalowane w Sanoczku, Strachocinie oraz Mrzygłodzie mierzą stężenie pyłów PM10, PM2,5 oraz PM1 oraz  ciśnienie, temperaturę i  wilgotność powietrza. Wyniki pomiaru są analizowane i zamieszczane na platformie www (https://airly.org/map/pl/) oraz aplikacji mobilnej Airly.

 

Dzięki platformie Airly mamy dostęp do 24 godzinnej prognozy zanieczyszczeń powietrza, opracowanej z użyciem nowoczesnych metod obliczeniowych, bazujących na algorytmach Machine Learning. Prognoza generowana jest indywidualnie  dla każdego punktu (stacji pomiarowej). Predykcja zanieczyszczeń obejmuje kolejne 24 godziny z godzinną rozdzielczością i przedstawiana jest w postaci międzynarodowego indeksu CAQI. Średnia sprawność prognozy wynosi 96%.

Systemy monitoringu powietrza Airly działają w 30 krajach i są wykorzystywane przez różnego rodzaju instytucje i podmioty do celów informacyjnych oraz  edukacyjnych.

Jeśli chcesz sprawdzić jakość powietrza:

  1. wejdź na platformę Airly https://airly.org/map/pl
  2. lupką wybierz lokalizację czujnika (Sanoczek, Strachocina, Mrzygłód)
  3. wyniki pojawią się lewej części ekranu.

Aby ułatwić Państwu bezpośredni dostęp do sprawdzenia jakości powietrza w tych 3 miejscowościach Gminy Sanok, na stronie www gminy, umieściliśmy 3 widgety boczne (zielone tło z nazwami miejscowości), gdzie bez konieczności pobierania aplikacji czy wchodzenia na platformę można sprawdzić jakość powietrza.

 

 

Zakup sensorów jakości powietrza oraz usługa związana z prezentacją wyników zostały sfinansowane ze środków pozyskanych w ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w zakresie realizacji programu Czyste Powietrze.