Cyfrowa majówka

Programowanie dla dzieci, e-usługi, bezpieczeństwo w internecie – Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do konkursu inicjatyw lokalnych pod hasłem “Cyfrowa Majówka”, który ma przybliżać technologie cyfrowe.

“Do naszego konkursu mogą się zgłosić wszyscy: całe szkoły, czy gminy, ale i pojedyncze, prywatne osoby. Czekamy na inicjatywy Kół Gospodyń Wiejskich, Klubów Seniora, przedszkoli, bibliotek, organizacji pożytku publicznego, domów kultury, strażaków. Jeśli prowadzisz małą lokalną firmę i chcesz się zaangażować, zapraszamy! Sołtysi i wójtowie również są mile widziani. Nie będziemy dłużej wymieniać – wszyscy czujcie się zaproszeni” – zachęca resort cyfryzacji.

“W Cyfrowej majówce chodzi o to, aby możliwie najwięcej osób dowiedziało się (a może i nawet nauczyło) co nam dają cyfrowe technologie i dlaczego warto z nich korzystać. Zaproście seniorów i pokażcie im jak korzystać z poczty e-mail. Skrzyknijcie miejscowe dzieciaki i rozpocznijcie przygodę z programowaniem. Poopowiadajcie sąsiadom, jak nie dać się oszukać w Internecie i na co tam uważać. A wszystko w niezobowiązującej, majówkowej atmosferze. Po co to wszystko? Bo warto dać innym coś od siebie i pomóc im lepiej zrozumieć Internet!” – instruuje MC.

Dla organizatorów najciekawszych inicjatyw przewidziano nagrody, w tym: bon na warsztaty z programowania dla grupy dzieci z klas 1-6 szkoły podstawowej i roboty edukacyjne.

Aby wziąć udział w konkursie należy między 11-19 maja zorganizować piknik, pogadankę, warsztaty, turniej gier, koncert, przedstawienie, potańcówkę albo inne ciekawe majówkowe wydarzenie, które przybliżać będzie nowoczesne technologie.

Jedna inicjatywa może obejmować kilka różnorodnych wydarzeń, z których każde może dotyczyć jednego lub wszystkich czterech obszarów: programowanie dla dzieci; e-usługi publiczne; bezpieczeństwo w sieci; jakość życia – kompetencje cyfrowe.

Pomysł na wydarzenie należy najpóźniej do 19 maja zarejestrować na stronie http://www.koduj.gov.pl , gdzie w zakładce Cyfrowa Majówka czeka elektroniczny formularz: http://koduj.gov.pl/zglos-inicjatywe/.

Następnie do 26 maja należy nadesłać do organizatora konkursu sprawozdanie ze zorganizowanej akcji.

“Pamiętajcie o zdjęciach, filmach, o wszystkim tym co – Waszym zdaniem – może nas przekonać, że to właśnie Wy powinniście wygrać, a jest o co walczyć” – zapewnia MC.

Oceniana ma być m.in. kreatywność i „cyfrowość” imprezy.

“Najpóźniej do 10 czerwca 2019 r. wyłonimy organizatorów najciekawszych inicjatyw, którzy zdobędą nagrody” – zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

 

Źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.e_administracja/190831/Cyfrowa-majowka–MC-zaprasza-m-in–gminy–kola-gospodyn–soltysow-do-konkursu-inicjatyw-lokalnych