Eurostat: Podkarpacie to jeden z dwudziestu najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej

Z danych europejskiego urzędu statystycznego wynika, że w 2017 roku aż w 20 regionach UE odnotowano PKB na mieszkańca, według standardów siły nabywczej, na poziomie poniżej 50 proc. średniej unijnej. Trzy regiony to polskie województwa: podkarpackie (49 proc.), warmińsko-mazurskie (49 proc.), oraz lubelskie (48 proc.). Z kolei 19. miejsce wśród najbogatszych obszarów Unii zajmuje Warszawa.

Jak podał Eurostat, regionalny PKB na jednego mieszkańca w całej Unii Europejskiej w 2017 r. wahał się od 31 proc. do 626 proc. średniej unijnej. Najbiedniejszym terytorium UE była północno-zachodnia część Bułgarii (North-West), najbogatszym – część Londynu obejmująca tamtejsze City (Londyn Wewnętrzny-Zachód).

W czołówce najbogatszych regionów znalazły się ponadto: Luksemburg (253 proc.), południowa Irlandia (220 proc.), Hamburg (202 proc.), Bruksela (196 proc.) środkowo-wschodnia część Irlandii (189 proc.) i czeska Praga (187 proc.).

Wśród 20 najbiedniejszych obszarów, w których PKB na mieszkańca był poniżej połowy średniej unijnej, pięć znajduje się w Bułgarii, po cztery w Grecji i na Węgrzech, trzy w Polsce, dwa w Rumunii, a dwa to francuskie terytoria zamorskie.

Źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/189673/Biedni-i-bogaci–Eurostat-3-polskie-regiony-w-grupie-najbiedniejszych-w-UE–Warszawa—wsrod-najbogatszych

Fot. pixabay.com