Gminne Święto plonów w Pakoszówce za nami

22.08.2021 r. – tę datę miło wspominać będą wszyscy, którzy postanowili spędzić niedzielne popołudnie na Dożynkach Gminnych w Pakoszówce. Imprezę rozpoczęła uroczysta, plenerowa msza św., podczas której ks. Proboszcz Bolesław Konieczny poświęcił wieńce dożynkowe wykonane przez 16 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Sanok.

Po odegraniu przez orkiestrę dętą OSP Pakoszówka hymnu państwowego, nastąpiło uroczyste przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych plonów. Na ręce Pani Anny Hałas – Wójta Gminy Sanok przekazali go w imieniu wszystkich rolników z naszej gminy, tegoroczni starostowie dożynkowi – Pani Aleksandra Ciupa z Pakoszówki i Pan Damian Dereń z Lalina. Pani Wójt dziękując za chleb, doceniła jednocześnie trud wkładany przez mieszkańców wsi w codzienną pracę na roli. Następnie Pani Wójt i starostowie podzielili się chlebem ze wszystkimi zebranymi, a kapela ludowa Kamraty odegrała tradycyjną pieśń „Błogosławiony chleb ziemi czarnej”.

Po części oficjalnej na scenie zaprezentowały się grupy dożynkowe z Falejówki, Jędruszkowiec, Lalina, Markowiec, Niebieszczan, Pakoszówki, Pisarowiec, Prusieka, Raczkowej, Sanoczka, Strachociny, Trepczy, Wujskiego, Zabłociec.
Dodatkowo odbył się również „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Jury złożone z etnografa, plastyka i przedstawiciela PODR w Sanoku oceniło wieńce w 5 kategoriach . Każde koło otrzymało z rąk Pani Wójt, pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Podczas dożynek swoje stanowisko zaprezentował Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Sanoku.   Swojskiego jadła można było spróbować natomiast na stoiskach KGW z Łodziny i Pakoszówki.

Dla najmłodszych przygotowano liczne atrakcje – dmuchany zamek, trampolina, suchy basen, bańki mydlane, malowanie twarzy, z których mogli bezpłatnie korzystać. Ciekawe stoisko dla dzieci z wieloma atrakcjami przygotował również GAZ-SYSTEM. Na zakończenie wystąpiła kapela i zespół ludowy LISZNIANIE, zespół wokalno-obrzędowy PAKOSZOWIANIE i kapela ludowa KAMRATY. Dożynki Gminne Pakoszówka 2021 bez wątpienia były świętem rolników i wszystkich mieszkańców Gminy Sanok.

Tekst i zdjęcia: GOK Sanok