I Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych w Strachocinie

26 czerwca w Strachocinie odbyła się I Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Rolniczych. Pielgrzymi przybyli do Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli – patrona Polski, by dziękować za otrzymane łaski i prosić o opiekę.
Uroczystości składały się z trzech części – drogi krzyżowej, mszy świętej oraz złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, który wzniesiono w tym miejscu w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę państwowości i zawiera ziemię z pól bitewnych oraz miejsc męczeństwa Polaków.

 

Inicjatorem pielgrzymki był Kustosz Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie ksiądz prałat Józef Niżnik, który od 38 lat piastuje funkcję proboszcza miejscowej parafii. Jak podkreślał, to właśnie w tym miejscu w rodzinie szlacheckiej, zajmującej się rolnictwem urodził się święty Andrzej Bobola.

W uroczystościach wzięli udział m.in. reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda, Wicewojewoda Woj. Podkarpackiego Jolanta Sawicka, członek Zarządu w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Podkarpackiego Anna Huk, Przewodniczący Sejmiku Woj. Podkarpackiego Jerzy Borcz, Prezes ARiMR Halina Szymańska; Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzata Gośniowska-Kola, Prezes KRUS Aleksandra Hadzik, a także przedstawiciele Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR – dyrektor Wiesław Polek wraz z zastępcami Magdaleną Rożek i Andrzejem Kraską, Dyrektor PODR w Boguchwale Robert Pieszczoch, reprezentanci KOWR z całej Polski.
Dobrego smaku i zaostrzenia apetytu dodały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Pakoszówki i Strachociny, które jak zawsze stanęły na wysokości zadania racząc zebranych gości wyśmienitymi, tradycyjnymi potrawami.

Tekst: na podstawie informacji ARiMR
Zdjęcia: p. Bogusław Szczurek