IMGW wydało ostrzeżenie przed upałami

Zgodnie z prognozą Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w ciągu najbliższych dni na obszarze województwa podkarpackiego będzie utrzymywała się wysoka temperatura powietrza (powyżej 30°C).

Aktualnie obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne 2 stopnia.

Utrzymywanie się wysokiej temperatury powietrza może mieć negatywne skutki dla zdrowia i życia ludzi, realizacji ruchu kołowego i szynowego, funkcjonowania systemu elektroenergetycznego i sieci wodociągowej, a także zagrożenia pożarowego (w tym pożarami w lasach).

Mając na uwadze obecnie występujące upały oraz możliwość dużej dynamiki w pogodzie konieczne jest dołożenie starań w celu minimalizowania ich skutków.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym MSWiA i służby apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Starajmy się – w miarę możliwości – nie przebywać w pełnym słońcu a jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego. Wysoka temperatura osłabia naszą koncentrację, dlatego zachowajmy szczególną rozwagę podczas jazdy samochodem. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Od początku czerwca utonęło 27 osób

Wysoka temperatura zachęca do poszukiwania ochłody w wodzie. Tylko od początku czerwca br. w Polsce utonęło już 27 osób. W ostatni weekend (8-9 czerwca) życie w wypadkach nad wodą straciło 8 osób.

Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura oraz kąpiel po spożyciu alkoholu. Dlatego ważne jest, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. Przede wszystkim pamiętajmy o najmłodszych – dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych.

Przypominamy, że tzw. „dzikie kąpieliska” możemy zgłosić za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na stronie internetowej policji.

Natomiast, jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu, zawsze dzwońmy na numer alarmowy 112. Właściwa reakcja może uratować komuś życie.

 

Fot. Pixabay.com