Internetowe Konto Pacjenta

Od maja 2018 roku istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnej aplikacji dostępnej pod adresem https://pacjent.gov.pl, w której w łatwy i bezpieczny sposób można sprawdzić informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach.

Aplikacja jest wciąż udoskonalana. Na ten moment można za jej pomocą odebrać i zrealizować e-receptę, zweryfikować historię wykupionych recept, mając tym samym dostęp np. do dawkowania, jakie zalecił lekarz czy do wykazu zakupionych w ostatnim czasie leków.

Logując się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) możemy przeglądnąć historię swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzice dodatkowo mają wgląd do analogicznych danych dla swoich dzieci.

Wkrótce będziemy mogli sprawdzić również m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

Dostęp do IKP uzyskamy zakładając Profil Zaufany (jeśli jeszcze takiego nie posiadamy) lub logując się do IKP na stronie https://pacjent.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego.

Nadzór nad Internetowym Kontem Pacjenta sprawuje Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.