Jak dopalacze zmieniają życie?

Jak dopalacze zmieniają życie? – to tytuł projektu edukacyjnego realizowanego przez młodzież Szkoły Podstawowej w Trepczy pod kierunkiem pani Joanny Lewickiej – polonistki, która od kilku lat prowadzi w szkole Zespół Teatralny.

Problem dopalaczy jest bardzo ważny i – niestety – dotyczy także naszego regionu. Wielu młodych ludzi sięga po różne środki, by się lepiej bawić, tymczasem nikt nie może dać im gwarancji na to, że taki „wspomagacz” na trwałe nie zniszczy im życia.

W ramach projektu powstało przedstawienie pt. „Tańcząc ze śmiercią”, którego bohaterami są młodzi ludzie. W dyskotece kupują dragi, w wyniku ich zażycia jedna z dziewcząt zapada w śpiączkę. Jej koleżanki i koledzy nie mogą zrozumieć, dlaczego tak się stało. Rozmowy z lekarką i policjantem uświadamiają im, że skład tabletek jest często zmieniany, że „to chemia zanieczyszczona gipsem, sproszkowanym tynkiem, a nawet truciznami”, i że każdy organizm reaguje inaczej.

– Na premierze spektaklu był obecny dyrektor Poradni PP w Sanoku, z którym konsultowaliśmy się w czasie prac nad scenariuszem, i któremu bardzo dziękujemy za pomoc. Pan Maciej Drwięga pogratulował młodym aktorom, którzy świetnie odegrali swoje role i stworzyli na scenie  dramatyczne napięcie. To on zachęcił nas, aby pokazać efekt naszej pracy w innych szkołach – mówi pani Joanna Lewicka, autorka scenariusza i reżyserka spektaklu.

11 kwietnia uczniowie z Trepczy wystąpili przed swoimi kolegami w SP w Dobrej.

– Spektakl poruszył uczniów, zarówno w szkole w Trepczy jak i w Dobrej. Stał się okazją do rozmów na lekcjach wychowawczych. Z przejęciem obejrzeli go również rodzice w czasie spotkania wywiadowczego.