Koleją po Europie

2 maja startuje kolejna edycja programu DiscoverEU, w którym 18-letni Europejczycy mogą otrzymać bezpłatne bilety kolejowe na podróż po Unii Europejskiej.

Aby wziąć udział w konkursie trzeba m.in. odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Parlamentu Europejskiego oraz unijnych inicjatyw. Ze zwycięskim biletem będzie można podróżować koleją po UE przez maksymalnie 30 dni między 1 sierpnia a 31 stycznia 2020 r.

[fb_button]

 

DiscoverEU to program, którego pomysłodawcą był Parlament Europejski. Jego celem jest umożliwienie osiemnastolatkom z Europy odbycia zaplanowanej przez siebie podróży, podczas której odkryją zalety swobodnego przemieszczania się po Unii Europejskiej oraz poznają różnorodność regionalną Europy, jak również jej bogactwo kulturowe.

W 2018 r. bilety w konkursie otrzymało prawie 30 tys. młodych ludzi. Najbliższy moment, kiedy ponownie pojawi się szansa, aby aplikować o darmowe przejazdy koleją po UE to 2 maja (godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego). Aplikacja potrwa do 16 maja 2019 r. (godz. 12). Po rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na stronie Europejskiego Programu Młodzieżowego pojawi się przycisk „Apply now”.

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby urodzone między 2 lipca 2000 r. (włącznie) a 1 lipca 2001 r. (włącznie), które w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów są obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i które podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy rozwiązać quiz z wiedzy o UE. W ubiegłym roku pytania dotyczyły np. Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na specjalnych warunkach uczestniczą w programie m.in. osoby z niepełnosprawnościami.

– DoscoverEU umożliwia podróżowanie w pojedynkę lub ze znajomymi – instruują organizatorzy konkursu. – Grupa może liczyć maksymalnie cztery osoby. Można również skontaktować się z innymi uczestnikami DiscoverEU i zaplanować podróż razem z nimi. Można to także zrobić na forum grupy DiscoverEU na Facebooku. Wystarczy dołączyć do grupy, aby skontaktować się z innymi uczestnikami.

Laureaci otrzymają wyłącznie bilety na przejazd do wskazanego celu podróży. Koszty zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, dopłat do przejazdu i inne wydatki związane z podróżą ponoszą we własnym zakresie. Każdemu z laureatów przysługuje sfinansowanie biletów do maksymalnej wartości 260 euro. Poza wyszczególnionymi wyjątkami bilety będą upoważniały wyłącznie do przejazdu 2. klasą lub klasą ekonomiczną.

Uczestnicy projektu traktowani są jednocześnie jako jego ambasadorzy, dlatego oczekuje się, że będą oni relacjonować swoją podróż w mediach społecznościowych jak: Instagram, Facebook lub Twitter, z hasztagiem #DiscoverEU.

– Można też zrobić prezentację o tej podróży w swojej szkole lub miejscowości – zachęcają organizatorzy projektu.

 

Źródło: https://www.pap.pl/europap/429557%2Ckoleja-po-europie-masz-18-lat-mozesz-otrzymac-bezplatny-bilet.html
Fot. pixabay.com