Konkurs „Listy dla Ziemi”

Gmina Sanok już po raz siódmy przystępuje do kampanii ekologicznej  „Listy dla Ziemi” organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka. W tym roku tematem przewodnim akcji jest przeciwdziałanie niskiej emisji oraz dbanie o klimat.

Do udziału w konkursie zapraszamy przedszkolaki oraz uczniów szkół podstawowych, publicznych i niepublicznych, z terenu gminy Sanok. Każda placówka może złożyć 3 prace w każdej kategorii wiekowej:

 

Kategoria I: przedszkola, klasa „0”, I, II,

Kategoria II: kl. III, IV, V,

Kategoria III: kl. VI, VII, VIII.

W pierwszej kategorii wiekowej należy wykonać dowolną techniką pracę plastyczną przedstawiającą ochronę naszej planety przed skutkami jej niszczenia. W pozostałych kategoriach dzieci piszą listy do dorosłych zawierające rady, wskazówki i pomysły związane z ochroną Ziemi. Autorzy trzech najlepszych prac z każdej kategorii wiekowej otrzymają dyplomy oraz upominki.

Wyniki konkursu „Listy dla Ziemi” oraz najciekawsze prace opublikujemy na naszej stronie internetowej.

„Listy dla Ziemi” to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Dotychczas wzięło w niej udział 1650 gmin, 14 866 szkół gimnazjalnych, podstawowych i przedszkoli oraz ponad 1,5 mln. uczestników.

Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, które mają zwrócić uwagę na problem związany ze środowiskiem. Listy są pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który wraz z materiałami edukacyjnymi przekazywany jest do zgłaszających się gmin. Ich pisanie poprzedzają lekcje tematyczne w szkołach. Następnie, dzieci przekazują listy rodzicom i dziadkom, aby razem z nimi podjąć proste działania proekologiczne.

– My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni, w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi.  Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają,  przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać naszą. Myślę, że byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu, np. zaczęło segregować śmieci, zamieniać jednorazówkę na torbę eko, sprzątać chociażby trawnik niedaleko domu. To byłby doskonały pierwszy krok! Niech dziecięca wiara w to, że możemy wpłynąć na rzeczywistość, będzie dla nas motywacją – przekonuje Owczarz.

Pliki do pobrania