Naftowa kolebka Europy

Gmina Sanok w partnerstwie z miastem Borysław na Ukrainie będzie realizować projekt, którego głównym celem jest wzrost atrakcyjności pogranicza polsko-ukraińskiego.

Zaplanowane działania przyczynią się do rozwoju oferty turystycznej i wzrostu liczby osób odwiedzających nasz region oraz do zachowania wspólnego dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem naftowym.

Na terenie gminy Sanok planujemy otworzyć szlak historyczny przemysłu naftowo-gazowego o długości 30 kilometrów – mówi wójt Anna Hałas. – Trasa o charakterze turystyczno-edukacyjnym będzie przebiegać przez miejsca związane z historią wydobycia ropy naftowej. Zależy nam, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o bogactwie naturalnym i kulturowym, jakie posiadamy.

Szlak historyczny to jednak nie wszystko. W centrum Borysławia powstanie pomnik Jana Zeha, wybitnego Polaka urodzonego w Łańcucie, wynalazcy nafty, badacza i pioniera rafinacji ropy naftowej.

W ramach projektu wydamy dwujęzyczne informatory, mapy  i albumy dotyczące regionów naftowych w powiecie sanockim i Borysławiu – dodaje Paweł Wdowiak, zastępca wójta gminy Sanok. – Będą też organizowane festiwale, seminaria, konferencje i szkolenia tematyczne.

Projekt pn. 4 Seasons-Cross-Border Tourism Routes wzbogaci istniejący transgraniczny „Szlak Naftowy” łączący miejsca związane z narodzinami i historią przemysłu naftowego o dodatkowe obiekty i ofertę. Jego główna oś obejmuje: Jasło – Krosno – Sanok – Lesko – Ustrzyki Dolne – Sambor – Boryslav – Drohobycz – Lwów. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020.

Warto przypomnieć, że to właśnie w Bóbrce koło Krosna, aptekarz Ignacy Łukasiewicz otworzył w 1854 roku kopalnię ropy naftowej, po tym, jak dwa lata wcześniej wraz z Janem Zehem wspólnie otrzymali naftę oczyszczoną. Z kolei w 1856 roku dzięki Łukasiewiczowi powstała pierwsza na świecie rafineria w Ulaszowicach pod Jasłem.

Na przełomie XIX i XX wieku w okolicy Borysławia i Drohobycza oraz w rejonie Gorlic, Krosna i Sanoka prężnie funkcjonowały potężne zagłębia naftowe, które sprawiły, że tereny te przez długi czas były kolebką europejskiego przemysłu naftowego. Pod względem produkcji nafty zajmowaliśmy wówczas 3. miejsce na świecie.

 

Fot. pixabay.com