Niebawem ruszą prace związane z przebudową Gminnej Izby Pamięci w Strachocinie w nowoczesne Centrum Kultury i tradycji Regionalnej

W piątek 27 sierpnia br. w Urzędzie Gminy Sanok miało miejsce podpisanie umowy, a później przekazanie placu budowy na wykonanie zadania pn. “Przebudowa gminnej Izby Pamięci w Strachocinie na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej. Początkiem września ruszą prace, których wykonawcą jest firma “BORSTAR” Usługi Ogólnobudowlane Jerzy Borgosz, ul. Kaczkowskiego 5, 38-600 Lesko.

Jest to największa, tegoroczna inwestycja w Gminie Sanok, której realizacja staje się tym bardziej istotna, iż jest to ostatni dzwonek dla ratowania tego zabytkowego budynku. Zbiory, które dotąd znajdowały się w jego wnętrzu, są dorobkiem kulturalnym wielu lat ciężkiej pracy mieszkańców, a zwłaszcza rodziny Piotrowskich ze Strachociny, którzy od pokoleń gromadzą liczne pamiątki, fotografie, dokumenty, maszyny, kolekcje wieńców dożynkowych, sprzęty i przedmioty użytku codziennego z dawnych lat, które warto ocalić od zapomnienia.
Projekt inwestycyjny obejmuje prace budowlane oraz wyposażenie obiektu w innowacyjne rozwiązania technologiczne. Nowoczesnemu charakterowi infrastruktury ma także odpowiadać atrakcyjna i kompleksowa oferta kulturalna i edukacyjna, skierowana do mieszkańców ziemi sanockiej oraz turystów odwiedzających Strachocinę. Oprócz Bobolówki, która ma szczególne znaczenie na mapie regionu, miejscowość zyska dodatkową perełkę turystyczną, która w pewnością zachwyci niejednego.

Inwestycja zostanie zrealizowana za kwotę 2 658 746, 63 zł, a umowny termin zakończenia prac przypada na drugą połowę 2022 roku.