Niech każdy dzień będzie dniem dla Ziemi!

 

Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe święto ekologiczne. Jego celem jest popularyzacja ekologii, promowanie postaw proekologicznych, a także poszerzania świadomości na temat środowiska i inspirowania społeczeństwa do życia w zgodzie z naturą. ONZ obchodzi to święto w czasie równonocy wiosennej, czyli 20/21 marca. W Polsce obchodzone jest od 1990 roku (22 kwietnia).

Inspiracją do zainicjowania święta Ziemi, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko. Uznaje się, że tego dnia narodził się ruch ekologiczny, który kontynuując protesty sprawił, że politycy musieli się zająć po raz pierwszy tak codziennymi, z dzisiejszej perspektywy, tematami jak czystość wód i powietrza.

Obchody święta Ziemi organizowane są na wszystkich kontynentach i łączą ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy koloru skóry. Co roku dzieci, młodzież szkolna, ale też i dorośli angażują się w akcje zbierania śmieci, sadzenia drzew, projekcji filmów przyrodniczych czy konferencji o tematyce ekologii. Wszystko po to, by zapewnić lepszą przyszłość naszej planety. Musimy o nią dbać każdego dnia, by nie zatracić się w postępie cywilizacyjnym i pozostawić coś dla przyszłych pokoleń, gdyż Matka Ziemia jest tylko jedna.

 

 

 

 

źródło: www.gov.pl/web/rdos-gorzow-wielkopolski/zbliza-sie-dzien-ziemi
    www.gdos.gov.pl/swiatowy-dzien-ziemi-6
    www.ekokalendarz.pl/dzien-ziemi/#more-127
    www.earthday.org/history/