Noworoczne kolędowanie [ZDJĘCIA]

20 stycznia Wiejski Dom Kultury w Zabłotcach zatętnił życiem. Wszystko za sprawą kolęd i pastorałek, które wprowadziły gości w magiczny nastrój.

Uroczystość otworzyła Anna Hałas, wójt gminy Sanok.
– Bardzo serdecznie witam wszystkich Państwa na naszej corocznej imprezie. Jest mi niezmiernie miło, że wydarzenie cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Kolędowanie to stara, polska tradycja, sięgająca średniowiecza. Wtedy jeszcze pieśni bożonarodzeniowe nie były nazywane kolędami, a rotułami – zaznaczyła pani wójt. – Najwspanialszy jednak okres kolędowania przypada na XV wiek, kiedy do Polski dotarły pierwsze pieśni. Od tego czasu minęło wiele lat. Mimo to każdego roku wszyscy bardzo się cieszymy, gdy zbliża się okres bożonarodzeniowy. Myślę, że każdy z nas, bez względu na wiek głęboko przeżywa kolędy śpiewane z najbliższymi w naszych domach w wigilijny wieczór.

[fb_button]

Następnie list w imieniu nieobecnego na uroczystości posła Piotra Uruskiego odczytała jego asystentka, Aneta Figiel.
– Korzystając z okazji, na ręce pani wójt składam pozdrowienia i gorące życzenia, wszelkiej pomyślności w Nowym Roku dla wszystkich mieszkańców gminy Sanok. Kolęda jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia, a spotkanie takie jak dzisiejsze jest przykładem staropolskiej kultury oraz częścią tożsamości mieszkańców polskiej wsi. Czas, którego nam ciągle brakuje, a który spędzamy w gronie lokalnej społeczności, umacnia nas jako wspólnotę a wspólne kolędowanie jest radosnym momentem, podczas którego stajemy się bardziej życzliwi i serdeczni. Dziękuję Państwu za obecność i zaangażowanie w organizację tego typu przedsięwzięć. Państwa aktywność jest godna naśladowania. Głęboko wierzę, że kolejne pokolenia będą kultywować tę piękną tradycję – zakończyła w imieniu posła, Aneta Figiel.

Na kolędowanie w Zabłotcach przybyli również ksiądz Michał Błaszkiewicz, proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku, Adam Drozd, radny sejmiku województwa podkarpackiego, Tadeusz Wojtas, przewodniczący Rady Gminy Sanok oraz wielu radnych i sołtysów z pobliskich miejscowości.

– Cieszę się bardzo, że mamy dzisiaj okazję, aby się spotkać i dobrze rozpocząć nowy rok – mówiła Krystyna Kafara, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku – bo dobry początek to już połowa sukcesu. Kolędujemy więc, żeby cały rok był dobry, pomyślny i wspaniały.

O wyjątkowe wykonanie kolęd i pastorałek zadbali: Orkiestra Dęta z Pakoszówki, kapela i zespół ludowy Lisznianie, zespół śpiewaczy Zgoda z Kostarowiec, zespół muzyczno-obrzędowy Pakoszowianie, zespół wokalny Lawenda z Sanoczka oraz kapela ludowa Kamraty.

Wszystkie zespoły otrzymały w nagrodę z rąk pani wójt Anny Hałas pamiątkowe dyplomy i puchary.

 

Filmy z kolędowania dostępne są na Facebooku Gminy Sanok. Zachęcamy do ich obejrzenia.