Obchody rocznicowe, upamiętniające potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w Bykowcach

Już dziś zapraszamy na obchody rocznicowe, upamiętniające potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w 1939 roku, podczas której śmierć poniosło sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora, które odbędą się 10 września 2018 r w Bykowcach.  

Wydarzenie jest upamiętnieniem postaci  ppor. Mariana Zaremby oraz jego podkomendnych: szer. Ludwika Lisiaka, szer. Ignacego Matuszczaka, szer. Leona Piłata, szer. Leona Urbaniaka i szer. NN., którzy ponieśli brutalną śmierć z rąk niemieckich oficerów. Ciała polskich żołnierzy spoczywają na cmentarzu w Bykowcach.
W programie Obchodów:
11.00 – Rozpoczęcie uroczystości – odśpiewanie hymnu.
11.15 – Rys historyczny wydarzeń września 1939 – dr Hubert OSADNIK – MBL w Sanoku.
11.30 – Złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku poległych żołnierzy
12.15 – Przemarsz uczestników uroczystości na cmentarz wiejski.
12.30 – Uroczystości na cmentarzu: modlitwa za poległych, apel poległych oraz salwa honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
Organizator wydarzenia jest Gmina Sanok. Partnerzy to: Muzeum Budownictwa Ludowego SKANSEN w Sanoku, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bykowce MOJA WIEŚ im. Stanisławy Tarnowieckiej,  21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. M. Boruty Spiechowicza, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.