Obchody Święta Niepodległości w Strachocinie

10 listopada 2019 roku w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Strachocinie, odbyły się Gminne Obchody 101 ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a następnie koncertem pieśni patriotycznych orkiestry dętej z Pakoszówki. Piękny program patriotyczny przygotowany został przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej w Strachocinie. Bardzo wzruszającym momentem przedstawienia była scena z udziałem białego orła, którego zaatakowały czarne ptaki symbolizujące trzech zaborców. Dzieci z klas 1-3 śpiew połączyły z ciekawym układem choreograficznym. Wszyscy uczniowie z młodszych i starszych klas recytowali wiersze przepełnione miłością do Ojczyzny. Grupa obrzędowa „ Strachoczanie”, uczniowie szkoły i cała licznie zgromadzona publiczność wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie z wiązanką pieśni żołnierskich, wystąpiła kapela podwórkowa “Biesiada ”. Była to niezwykle podniosła uroczystość, podczas której zostały wypowiedziane ważne dla każdego Polaka słowa:

„ Będąc zatem obywatelami świata, Europejczykami, pamiętajmy jednocześnie skąd nasz ród. Nie wstydźmy się religii, tradycji i ideałów naszych przodków. Bądźmy dumni z dziejów i kultury naszego tysiącletniego narodu, bo tak jak drzewo bez korzeni, tak naród bez historii nie ma szans na przetrwanie ”.

 

 

Zdjęcia i tekst udostępnione przez Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku.