Państwowy Zakład Higieny: rocznie 4 tys. Polaków umiera przez smog

Najwięcej zgonów odnotowuje się w aglomeracjach: górnośląskiej, krakowskiej i łódzkiej. W niewielkim stopniu zanieczyszczenia wpływają na sytuację zdrowotną mieszkańców Koszalina, Olsztyna i Trójmiasta.

Takie wnioski wynikają z ostatniego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”.

[fb_button]

 

Dane zbierano w okresie 2005-2017 w 26 ośrodkach miejskich i aglomeracjach. Badania objęły swoim zasięgiem około 11 milionów ludzi.

Oceniano skutki zdrowotne alarmów smogowych związanych z podwyższonymi wartościami pyłów PM 2,5 (norma dla nich wynosi maksymalnie 25 mikrogramów na metr sześcienny). Pyły te są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, mogą zaostrzać objawy chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego.

Najwyższe skutki zdrowotne zaobserwowano w okresie chłodnym, gdzie liczba przedwczesnych zgonów w zależności od roku wahała się od 64 proc. (2007 r.) do 72 proc. (w 2012 i 2017 r.). Zimą najwięcej pyłów pojawiło się w Bielsku-Białej, Legnicy oraz aglomeracjach: krakowskiej, górnośląskiej i łódzkiej.

W 12-letniej historii pomiarów najgorszy okazał się rok 2017, kiedy to odnotowano 3 tys. przedwczesnych zgonów wywołanych smogiem.

Przy kilkudniowych epizodach smogowych zimą należy się liczyć z miesięcznym wzrostem zgonów na poziomie ponad 2 tys. dodatkowych przypadków w skali kraju – przestrzegają autorzy raportu.

 

Źródło: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/189137/PZH-smog-zabija-rocznie-4-tys–Polakow

Fot. pixabay.com
Tagi:  ,