Paszporty Paragwaju

Zapraszamy 26 marca do Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego w Sanoku na bezpłatną projekcję filmu dokumentalnego “Paszporty Paragwaju”. Film w reżyserii Roberta Kaczmarka obejrzymy o godz. 10.00 i 17.00.

Dokument przedstawia wydarzenia dotyczące udziału polskiej dyplomacji w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej. Jest to mało znana historia współpracy polsko-żydowskiej, w której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka.

W latach 1942-1943 w poselstwie RP w Bernie działała grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie pozyskiwali paszporty państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty otrzymywali Żydzi w okupowanej Europie, dzięki czemu uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze paszportów trafiali do obozów dla internowanych  w Niemczech oraz do okupowanej Francji. Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dzisiaj dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie.

Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz Wydziału Konsularnego; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa . Ze strony organizacji żydowskich: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.