Paulina Cecuła i Emilia Rodzinka najlepsze w konkursie kulinarnym

14 marca w Zespole Szkół nr 5 w Sanoku odbył się II konkurs kulinarny „Ziemniaczane historie – ziemniak w kuchni irlandzkiej, niemieckiej, polskiej”. W rywalizacji wzięło udział 12 dwuosobowych zespołów uczniów klas ósmych i gimnazjalnych z powiatu sanockiego.

 

Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień oraz zainteresowań w dziedzinie gastronomii, poznanie zwyczajów kulinarnych innych narodowości, doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzanie inicjatywy, pomysłowości i kreatywności uczniów, kształtowanie postawy uczciwej rywalizacji, nawiązywanie współpracy oraz wymiana doświadczeń pomiędzy szkołami i umiejętność pracy w zespole. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu potrawy z wykorzystaniem ziemniaka, a danie musiało nawiązywać do tradycji kuchennych jednego z państw: Irlandii, Niemiec lub Polski. W trakcie konkursu uczniowie mogli wziąć także udział w warsztatach carvingu.

 

Nad przebiegiem kulinarnych zmagań czuwali jurorzy: Sabina Dziuba, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych, Bernard Sołtysik, nauczyciel wychowania fizycznego o podwyższonej wrażliwości sensorycznej oraz Monika Lemko, nauczycielka WF-u, prywatnie blogerka kulinarna „Moniki Smakołyki”. Oprócz walorów smakowych jury oceniało wygląd estetyczny dania, pomysłowość w komponowaniu składników oraz umiejętność pracy w zespole. Wybór zwycięzcy nie był łatwy, ponieważ poziom konkursu stał na wysokim poziomie, a młodzież wykazała się nie tylko imponującymi umiejętnościami kulinarnymi, lecz także niezwykłą kreatywnością oraz świetną organizacją pracy na swoich stanowiskach. Pomimo rywalizacji, panowała luźna, sympatyczna i radosna atmosfera. Taki klimat z pewnością przeniósł się na smak udanych potraw.

Po burzliwych naradach pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Strachocinie z prezentacją kuchni polskiej – „Placuszki ziemniaczane pikantne z sosem przyprawowym”. Szkołę reprezentowały Paulina Cecuła i Emilia Rodzinka.

Drugie miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pakoszówce a trzecie – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku.

Kolejne lokaty wywalczyli:

IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Trepczy;

V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku;

VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Sanoku;

VII miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8 w Sanoku;

VIII miejsce – Szkoła Podstawowa w Myczkowie oraz Zespół Szkół w Bukowsku, Szkoła Podstawowa w Besku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Sanoku i Zespół Szkół w Nowotańcu.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Prymat, MPM produkt, Ewę Wachowicz oraz blogerkę „Moniki Smakołyki”. Produkty na konkurs zakupiono przy wsparciu Kauflanu oraz ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Opiekę nad uczniami ze Szkoły Podstawowej w Strachocinie sprawowali pan Grzegorz Klimkowski i pani Magdalena Wiszyńska.