Podróż nieunikniona – Stanisława Bylica

W dniu 13.11.2016 we wsi Markowce gmina Sanok odbyło się spotkanie poetyckie Stanisławy Bylicy z d. Szelka. Wielki wkład w to dzieło włożyła pani Maria Ambicka, sołtys Markowiec. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Markowcach przygotowały smaczny poczęstunek. Swoją obecnością zaszczycili m. in. szanowna pani Janina Fox oraz przyjaciel rodziny pan  Andrzej Konopka.

[fb_button]

Scenariusz i prowadzenie spotkania – Jadwiga Kupiszewska, mgr biologii, malarka, poetka, animator kultury.

W pierwszej części – nutka patriotyzmu, wiersze: „Ojczyzna”, „Żyją jak Bóg dał”, „Kapliczka” deklamowała autorka, pozostałe wiersze – przyjaciele: Adela Wierzbicka, Ewelina Łopuszańska, Joanna i Robert Jurek.

W drugiej części – zaprezentowany został świat wspomnień: w wierszach: „Modlitwa”, „Doskonałości”, „Wąską ścieżką”, „Markowskie dróżki” :

„Urokliwe bzy,

Rozkosz, głębia uczuć,

Godziny niczym wiatr,

Myśl lotem

Zatrzymaj chwilę,

Tańcz wśród ogrodowych barw”

 

„Modlitwa”                                                              Markowce, 13.11.2016, sł. Stanisława Bylica

O Maryja Niepokalana!

Płaszczem swoim chronisz dzieci Twe,

Strzeżesz sioło markotnego Pana,

Które Markowcami się zwie.

 

Wśród czeremchy, srebrnych lip

Nad rzeczką – Sanoczek

Daj otuchę i nadzieję,

Otrzyj każdą łzę,

Zdrowia, łaski wlej.

 

Niepokalana Pani!

Na pielgrzymce

I w świąteczne dni,

W trudach życia i w chorobie

Wstawiaj się za Markowcami.

Pomóż im!

Biografia:

Stanisława Bylica urodziła się w Markowcach, powiat  a obecnie gmina Sanok. Wydała 2 tomiki poezji: „Muśliny I” w 2014 i „Muśliny II” w 2015 roku. Jest laureatką wielu nagród  międzynarodowych, polonijnych, ogólnopolskich i podkarpackich. Swoje wiersze publikuje w czasopismach regionalnych i nie tylko, na portalach internetowych (np. pogranicze.eu, gazeta parlamentarna). Członek Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury przy Woj. Domu Kultury w Rzeszowie, śpiewa w chórze „Cantilena” pisze wiersze, twórczyni rękodzieła.

Podziękowanie:

Wyrażam wdzięczność i podziękowanie za miłe chwile spędzone w Markowcach i wiele wzruszeń przy wspomnieniach z lat młodości. Szczególnie serdecznie dziękuję pani sołtys i paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowanie spotkania oraz  mieszkańcom Markowiec, wszystkim tym, którzy tak licznie przybyli na spotkanie przy pięknej zimowej aurze.

Stanisława Bylica