Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja. Konkurs recytatorski w Niebieszczanach

W środę 23 listopada  Gimnazjum w Niebieszczanach zorganizowało Szkolny Konkurs
Recytatorski  „Poezja to mówiące malarstwo, a malarstwo – milcząca poezja”.
Młodzież  rywalizowała w trzech kategoriach: twórczość  własna, poezja patriotyczna, poezja śpiewana. Szanowne Jury konkursu  Pani Anna Liszka  dyrektor SAPO w  gminie Sanok, Pani Klaudia Chrapko poetka, Pan Piotr Uruski  Poseł na Sejm RP oraz Pan Jarosław Tymczak nauczyciel muzyki  wyłoniło zwycięzców spośród piętnastu  recytatorów.


Pierwsze miejsce w kategorii twórczość własna zajęła Magdalena Morawska, która przedstawiła  bardzo dojrzałą interpretację wiersza „Pomyłka”. Drugie miejsce otrzymał Patryk Solon  za prezentację utworu „Szkoła”. Trzecią nagrodę zdobyła Klaudia Gruszczyńska recytując wiersz „Mama”.

W poezji patriotycznej pierwsze miejsce przyznano Ilonie Solon, która poruszyła  wszystkich bez wyjątku niezwykłym i pięknym wykonaniem wiersza „Piłsudski” Jana Lechonia. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Józefek  prezentując utwór „Orlątko” Artura Oppmana. Na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Czubek z wierszem Władysława Bełzy „Ziemia Rodzinna”.

Pierwsze miejsce w poezji śpiewanej zdobyła Natalia Cyganik utworem  Czesława Niemena „Sen o Warszawie”, porywając swym aksamitnym głosem wszystkich obecnych. Drugie miejsce jury przyznało Kamili Czaban, która prezentowała repertuar Marka Grechuty „ Dni których nie znamy”. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Błaszczak śpiewając „Psalm dla Ciebie” Piotra Rubika.

Spotkanie minęło w miłej i radosnej atmosferze. Pan Poseł obdarował wszystkich odblaskami, a przed rozdaniem nagród, młodzież gimnazjalna w wielkim skupieniu i z zainteresowaniem obejrzała prezentację o Klaudii Chrapko autorce tomiku poezji „Czerwone szpilki”. Wysłuchaliśmy również niezwykłych wspomnień i opowieści o inspiracjach poetyckich, pierwszych próbach pisarskich, spełnionych marzeniach i planach na przyszłość. Pani Klaudia przekazała  bardzo ważną prawdę, iż nic nie powinno nas ograniczać w spełnianiu marzeń.   Jest przykładem osoby która mimo niepełnosprawności cieszy się życiem i docenia je w każdej chwili. Jak sama mówiła: „Tworzymy swój własny mały świat i tylko od nas zależy jak on będzie wyglądał”.

Po ogłoszeniu werdyktu wręczono laureatom  dyplomy, medale i nagrody. Jury podkreśliło wysoki poziom wszystkich występów oraz podziękowało uczestnikom, za pochylenie się nad pięknymi wierszami, próbę dotarcia do ich sensu i podzielenie się efektem z publicznością.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział
w konkursie.