Pomóżmy pogorzelcom

Od pożaru w Załużu, w którym 7-osobowa rodzina Rakoczych straciła cały dorobek życia, minęły dwa tygodnie. W tym czasie pogorzelcy otrzymali niezbędne wsparcie. W dalszym ciągu potrzeby są jednak duże.

 W akcję niesienia pomocy aktywnie włączyli się nie tylko mieszkańcy powiatu sanockiego, ale również z odleglejszych zakątków Polski.

Do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zgłosiło się wiele osób oferujących pomoc rzeczową w postaci odzieży, obuwia, środków czystości i sprzętów AGD – mówi Edyta Dziadosz, kierownik GOPS w Sanoku. – Wszystkim tym osobom wyrażamy głęboką wdzięczność. Przy okazji pragniemy podziękować Ochotniczej Straży Pożarnej z Wujskiego, która wraz z mieszkańcami Załuża i Wujskiego pomagała sprzątać pogorzelisko.

Rodzina Rakoczych od tygodnia mieszka w tymczasowym domu w Załużu. Do 15 kwietnia trwa zbiórka artykułów szkolnych, zabawek i artykułów chemii gospodarczej, w którą zaangażowali się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku. Do akcji włączyły się również pobliskie parafie a jedna z sanockich firm, zaoferowała bezpłatne wykonanie projektu domu oraz pomoc w załatwieniu niezbędnych formalności związanych z jego budową.

Dokumenty do Urzędu Gminy oraz Starostwa Powiatowego w Sanoku dotyczące odbudowy budynku już wpłynęły, teraz czekamy tylko na wydanie pozwoleń – zaznacza kierownik Edyta Dziadosz. – Utworzone jest też konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze. Do tej pory wpłynęło około 72 tys. zł. Cieszę się bardzo, że tak wiele ludzi pomaga. Dziękuję lokalnym mediom za nagłośnienie sprawy i wszystkim, którzy  wspierają rodzinę Rakoczy.

Przypomnijmy, że do pożaru doszło 24 kwietnia po godzinie 18.00. Ogień w krótkim czasie doszczętnie zniszczył drewniany budynek, w którym niedawno udało się wyremontować dwa pokoje i łazienkę. Odnowy wymagała jedynie kuchnia. W pożarze na szczęście nikt nie ucierpiał.

W imieniu rodziny zwracamy się do Państwa o pomoc finansową a do firm o przekazywanie materiałów budowlanych.

Osoby, które chcą wspomóc pogorzelców z Załuża, mogą wpłacać pieniądze na poniższe konto:

16 8642 1184 2018 0024 7144 0012

z dopiskiem: „Dla rodziny Rakoczy”

 

Foto: Mateusz Pniewski/esanok.pl