Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie informuje jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska informuje o coraz częstszych spotkaniach ludzi z niedźwiedziami na terenie województwa podkarpackiego.

Najczęściej do spotkań dochodzi w lasach, w okresie zimowym, wczesną wiosną oraz jesienią. Coraz częściej słyszymy o sytuacjach konfliktowych, które  doprowadzają do ataku niedźwiedzia na osoby przebywające w jego pobliżu. Ze względu na zagrożenie życia i zdrowia ludzi informujemy mieszkańców w jaki sposób należy się zachować aby uniknąć spotkania z niedźwiedziem brunatnym, którego populację w naszym województwie szacuje się na ok. 80 -100 osobników.

Jak zachować się w terenie, gdzie mogą występować niedźwiedzie?

 1. Rób wszystko, aby nie zaskoczyć niedźwiedzia.
 2. Chodząc po lesie zachowuj się normalnie – rozmawiaj, pogwizduj itp. wówczas niedźwiedź będzie wiedział, że jesteś i się usunie lub da znać, że jest w pobliżu.
 3. Obserwuj teren i nasłuchuj odgłosów.
 4. Poruszaj się pod wiatr.
 5. Widząc świeże tropy niedźwiedzia nie podążaj w ich kierunku.
 6. Omijaj gęstwiny, młodniki oraz wywroty drzew.
 7. Poruszaj się wytyczonymi drogami i szlakami.
 8. Będąc z psem trzymaj go na smyczy, nie puszczaj go luzem, ponieważ pies może sprowokować niedźwiedzia i przyprowadzić go do Ciebie.
 9. Nie zostawiaj jedzenia, nie karm zwierząt, nie wyrzucaj odpadków spożywczych w pobliżu szlaków gdyż mogą one zapachem zwabić niedźwiedzia.

Gdy spotkasz niedźwiedzia:

 1. Zachowaj spokój i nie panikuj.
 2. Nie zbliżaj się do niedźwiedzia.
 3. Jeżeli go zobaczysz to zacznij wycofywać się cicho i powoli, gdy nie będzie patrzył w Twoją stronę. Cały czas go obserwuj i nie krzycz gdyż możesz go zaskoczyć i sprowokować do ataku.
 4. Kiedy zobaczysz młodego niedźwiedzia, pamiętaj, że jego matka może być w pobliżu. Zawróć i opuść miejsce drogą, którą przyszedłeś.
 5. Jeśli niedźwiedź Cię zauważył, zachowaj spokój i pozostań na miejscu. Nie uciekaj, to może sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby potwierdzić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do czynienia z człowiekiem. Wyprostuj się, daj mu znać o swojej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem, wolno wymachuj rękoma nad głową. Powoli i ostrożnie zacznij się wycofywać – nie uciekaj!. Ciągle obserwuj niedźwiedzia, bądź opanowany.
 6. W czasie bliskiego spotkania staraj się nie patrzeć zwierzęciu w oczy. Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i mów spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi.
 7. Gdy widzisz, że dojdzie do bezpośredniego ataku, spróbuj odwrócić uwagę niedźwiedzia. Połóż przed sobą jakiś przedmiot (plecak, kurtkę itp.)
 8. W przypadku, kiedy to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W takiej pozycji osłonisz głowę i kark przed atakiem. Plecak może ochronić Twoje plecy. Przylegając brzuchem do ziemi lub przyjmując pozycję embrionalną ochronisz narządy wewnętrzne. Udawaj, że jesteś martwy. Kiedy niedźwiedź uzna, ze nie jesteś dla niego żadnym zagrożeniem odejdzie. Kiedy atak ustanie, pozostań w pozycji leżącej i poczekaj aż niedźwiedź oddali się definitywnie.

Podane wyżej wskazówki i zasady pozwolą Ci uniknąć spotkania z niedźwiedziem. Jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Należy zatem pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności przy poruszaniu się w rejonach stałego bądź okresowego występowania niedźwiedzia brunatnego.