Spotkanie biesiadne „ Z kufra Babuni”- 2018

W minioną niedzielę sala Wiejskiego Domu Kultury w Kostarowcach pękała w szwach z powodu organizowanego po raz XVI Spotkania Biesiadnego „ Z kufra Babuni”. Biesiadników przywitali: Anna Hałas- Wójt Gminy Sanok oraz Piotr Uruski- Poseł na Sejm RP. Jak co roku Babcia Antoliczka prezentowała symboliczną zawartość kufra, czyli ludowe zwyczaje, obrzędy, ludową pieśń oraz tradycyjne potrawy, postanowiła również kandydować na wójta, przedstawiając swój humorystyczny program wyborczy.W imprezie uczestniczyło 22 KGW z terenu Gminy Sanok. Panie częstowały kwasem z grzybami, pierogami, gołąbkami z kaszy i tartych ziemniaków, kapustą z grochem, kapustą z fasolą, kaszą ze śliwkami. Na stołach królowały pyszne sery, kapuśniaki, grzebyczki, pierniki, serniki,proziaki, szarlotki.

Na scenie Zespół obrzędowy „ Graboszczanie ” wystąpił z obrzędem „ Chałupa dla Marysi”. Ludowe melodie prezentowały: zespół ,,Zgoda” z Kostarowiec, kapele ludowe: „ Kamraty”  oraz Kapela z Futomy. Biesiadnicy podziwiali też występ młodej, utalentowanej wokalistki – Sary z Jędruszkowiec.

Na biesiadzie nie zabrakło jak zawsze występu kuracjuszki Stasi, która udzielała cennych uwag- jak dbać o zdrowie.

Po raz pierwszy na biesiadzie wystąpiły  Panie bibliotekarki z bibliotek gminnych, przedstawiając zabawną scenkę o problemach płci żeńskiej, czym rozbawiły wszystkich do łez.

Spotkanie biesiadne zakończyło się wręczeniem przez Panią Wójt pamiątkowych dyplomów Przewodniczącym KGW, oraz  tańcami przy występie kapeli podwórkowej „ Biesiada”.