Sukces kółka teatralnego z Niebieszczan

Piątoklasiści z kółka teatralnego „Debiutanci” zajęli pierwsze miejsce w wojewódzkim etapie IV Internetowego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr. Przed nimi duża szansa na udział w etapie ogólnopolskim.

13 uczniów od września ubiegłego roku regularnie przygotowywało się do konkursu pod opieką nauczycielki Marty Brzeżawskiej.  Ćwiczyli bardzo intensywnie, aby dzień przed Świętem Niepodległości wystawić sztukę w szkole. Na pomysł udziału w konkursie wpadła pani Marta, która samodzielnie napisała scenariusz do inscenizacji „Moja Niepodległa” i zapoznała z nim dzieci. Widząc ich entuzjastyczną reakcję, utwierdziła się w przekonaniu, że warto zrealizować pomysł.

Inscenizację nauczycielka nagrała amatorskim aparatem i wysłała na konkurs, nie spodziewając się wygranej. Ogromnym zaskoczeniem dla Debiutantów była informacja, że jury Wojewódzkiego Przeglądu Uczniowskich Zespołów Teatralnych doceniło sztukę, w związku z czym grupa młodych aktorów awansowała do finału ogólnopolskiego konkursu. Spektakl był oceniany pod kątem nowatorskiej realizacji, wykorzystanych środków filmowych i teatralnych, wyrazistości kreacji aktorskich, scenografii i muzyki.

Nasz spektakl jest kompilacją utworów poetyckich i informacji o najważniejszych dziejach naszej Ojczyzny – mówi Marta Brzeżawska. – Na rozstrzygnięcie konkursu czekamy do 28 lutego. Wtedy okaże się czy zakwalifikowaliśmy się do ścisłego finału i czy nasza inscenizacja znajdzie się w gronie dwunastu najlepszych w Polsce.

Debiutanci twarzą w twarz z kamerą

W związku z dużym sukcesem piątoklasistów do Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach przyjechali w czwartek, 7 lutego przedstawiciele Telewizji Rzeszów, aby nakręcić o młodych aktorach materiał. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowały przed ekipą telewizyjną musztrę, śpiewały piosenki, odgrywały scenki teatralne. Kilku z nich wypowiedziało się nawet przed kamerą.

Udział w spektaklu jest dla mnie ogromną przyjemnością, zabawą i nauką czegoś nowego – stwierdza uczennica Natalka Hac. – Na co dzień interesuję się teatrem, uczę ról, oglądam spektakle w Internecie. Moim ulubionym przedstawieniem jest Król Maciuś Pierwszy.

Inspiracją do intensywnych ćwiczeń jest dla Natalii, podobnie zresztą jak dla pozostałych uczniów, nauczycielka, pani Marta.

W spektaklu odgrywam jedną z głównych ról – mówi z dumą Łukasz Lisowski. – Występ w przedstawieniu jest dla mnie zaszczytem, bo odzyskanie przez Polskę niepodległości jest bardzo ważnym wydarzeniem.

Łukasz rozważa pomysł, aby w przyszłości zostać aktorem, ale jak twierdzi, decyzji jeszcze nie podjął.

Jak zaznacza pani Marta, to nie osiągnięcia są najważniejsze, ale charakter, który kształtuje się u każdego ucznia należącego do kółka teatralnego. Nauczycielka zwraca uwagę na to, że niesamowitym uczuciem jest patrzenie, jak dzięki publicznym występom, nieśmiała i zakompleksiona osoba staje się odważna i pewna siebie w relacjach z innymi.

Duży udział w zwycięstwie kółka teatralnego z Niebieszczan mieli także rodzice, którzy mocno zaangażowali się w przygotowanie strojów do inscenizacji i dekoracji.

Pomogła też pani Iwonka, która przekazała uczniom niepotrzebne mundury, a zaprzyjaźniony żołnierz, pan Wacek, nauczył dzieci elementów musztry – mówi Marta Brzeżawska. – Ogromne wsparcie otrzymałam też od swoich współpracowników, pani Bożenki, Oli i pana Maćka.

Opiekunka koła pisze autorskie scenariusze i reżyseruje przedstawienia, w których udział biorą również rodzice uczniów. Coroczne spektakle odbywające się z okazji Dnia Dziecka są wielką niespodzianką dla najmłodszych.

iTeatr jest autorskim projektem, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli teatrów w całej Polsce. W ramach projektu iTeatr spektakl jest odbierany na żywo w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.