Szlak Dobrego Wojaka Szwejka


!szlaki turystyczne-mapy_strona_04_obraz_0003Szlak „Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka” jest częścią Międzynarodowego Szlaku Szwejka, który ma biec z Czech, przez Austrię, Węgry, Słowację i Polskę na Ukrainę. Jest on próbą odtworzenia trasy, którą przemierzał bohater książki Jaroslava Haška.
Szlak jest dostępny dla turystów pieszych, rowerowych oraz samochodowych.
Na trasie umieszczono tablice informacyjne ze schematem przebiegu szlaku, informacjami dotyczącymi szczegółów pobytu Szwejka w danym miejscu oraz związku z historią Galicji czasów Cesarstwa AustroWęgierskiego. Ciekawostką są tabliczki z najsławniejszymi cytatami Szwejka (teksty umieszczone na stronie internetowej Bieszczadzkiego Towarzystwa Cyklistów). Projekt “Śladami Szwejka” wzbogaca wcześniej realizowane w Bieszczadach projekty szlaków dziedzictwa przyrodniczo kulturowego “Zielony Rower – Greenway – Bieszczady”, “Extreme Bieszczady”, “Szlak Ikon” oraz ofertę turystyczną regionu i kierowany jest do turystów preferujących aktywną turystykę, jak również miłośników prozy Jaroslava Haška.

Tablice informacyjne znajdują się w:

Radoszycach
Chwaniowie
Jureczkowej
Komańczy
Krościenku
Liskowatem
Sanoku – bank, cmentarz, gimnazjum, ławeczka na deptaku, dworzec PKP, Zaułek na Przełęczy na Słonnych
Starym Łupkowie
Szczawnem
Tyrawie Wołoskiej

!szlaki turystyczne-mapy_strona_04_obraz_0002Szlak znakowany jest kolorem żółto-czarnym (barwy Habsburgów). Długość odcinka pieszego na terenie Polski, wynosi około 200 km, natomiast trasa rowerowa od Słowacji do Ukrainy, liczyć będzie około 180 km wraz ze szlakiem łącznikowym pomiędzy Jureczkową a Przemyślem i Medyką na granicy polsko  ukraińskiej. Łącznie ok. 400 km. Zaproponowany szlak pieszy nie biegnie dokładnie tak, jak wędrował Szwejk. Odcinek z Przełęczy Łupkowskiej do Sanoka przebył on pociągiem, dlatego szlak poprowadzony został malowniczą okolicą doliny Osławy i Osławnicy.

Szlak pieszy przebiega górami, wzdłuż trasy przemarszu Szwejka oraz przez miasta  Sanok i Przemyśl, pokazując miejsca związane z postacią i epoką.
Proponowana trasa: przejście graniczne Radoszyce – Palota (polsko-słowackie),  Stary Łupków,  Komańcza,  Góra Kamień,  góra Rzepedka,  Szczawne,  góra Dział – Morochów,  góra Stróżowskie Łazy, Sanok,  góra Orli Kamień,  Góra Słonny Wierch,  Tyrawa Wołoska,  Zawadka,  góra Chwaniów,  Liskowate,  Krościenko (przejście graniczne) skrót do Przemyśla i dalej do Medyki  przejście graniczne.

Tymczasem szlak rowerowy przebiega drogami, praktycznie w całości domniemaną trasą przejazdu i przemarszu “11 kompani marszbatalionu N 99 pp” z czeskich Budziejowic.
Przebiega na trasie: przejście graniczne Radoszyce – Palota (polsko-słowackie),  Łupków,  Komańcza,  Szczawne,  Zagórz,  Sanok,  Tyrawa Wołoska,  Liskowate,  Krościenko  przejście graniczne Krościenko (polsko-ukraińskie) skrót do Przemyśla przez Arłamów i dalej z Przemyśla do Lwowa. Inicjatywę podjęli również Słowacy i Ukraińcy, którzy zaczęli prace również po swojej stronie.

Główną atrakcją szlaku jest pomnik “Dobrego Wojaka Szwejka”przy ulicy 3 Maja w Sanoku. Do siedzącego na ławce na sanockim deptaku Szwejka można się przysiąść i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Natomiast w znajdującej się nieopodal restauracji “U Szwejka”, można posmakować tych samych potraw, którymi zajadał się bohater (kuchnia czeska  knedliczki!).