Szlak Wodny „Błękitny San”


KajakiSzlak biegnie od Zwierzynia (Gmina Olszanica), przez Lesko, Sanok, Tyrawę Solną, Dynów, Przemyśl, Jarosław, Ulanów, do ujścia rzeki do Wisły.

San jest jedną z najpiękniejszych rzek w Polsce. Liczy 457,8 km długości, powierzchnia jego dorzecza wynosi 16,9 tys. km2. Od swych źródeł, aż po wylot z Karpat pod Przemyślem, wije się w obrębie gór i pogórzy, gdzie tworzy malownicze przełomy, często głęboko wcinając się w podłoże fliszowe.
Odcinek rzeki między Zwierzyniem przez Sanok, Tyrawę Solną (przystań przy O.W. Diabla Góra) a Przemyślem o długości 158 km znakomicie nadaje się do wypraw kajakowych, a najlepsze miesiące na jego pokonanie przypadają na kwiecień, maj i czerwiec (kajaki dostępne w O.W. Diabla Góra) Od Przemyśla do ujścia do Wisły San ma już charakter nizinny, płynie łagodnymi skrętami i na odcinku 173 km jest dostępny dla różnych płaskodennych jednostek pływających o małym zanurzeniu.

Charakterystyczne odcinki turystycznego szlaku wodnego:

graniczny odcinek górnego Sanu od ujścia potoku Negrylów do Procisnego
obowiązkowy odcinek Górskiej Odznaki Kajakowej PTTK z Procisnego do Rajskiego
szlak wodny środkowego Sanu ze Zwierzynia przez Tyrawę Solną do Przemyśla
szlak wodny dolnego Sanu z Przemyśla do ujścia do Wisły

Wspaniałym sposobem na odkrywanie szlaku „Błękitny San” jest …kajak. Spływ kajakowym polecamy wszystkim tym, którzy kochają przyrodę, piękne widoki i lubią poczuć dreszczyk emocji.

Wszystkie informacje na temat spływu kajakowego w Sanoku znajdują się na stronie: http://www.kajakisanok.qpr.pl