Uczniowie SP w Niebieszczanach wzięli udział w ogólnopolskim projekcie pn. “Zaproś mnie na swoją lekcję”

Początek czerwca 2020 r. klasa 6a ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach zapamięta na długo. To właśnie wtedy, w ciągu jednego dnia uczniowie mogli znaleźć się w innym miejscu w Polsce, a nawet w Europie!
Wszystko za sprawą ogólnopolskiego projektu “Zaproś mnie na swoją lekcję”, który polega na tym, że jedni nauczyciele zapraszają do swoich szkół innych nauczycieli bądź specjalistów z różnych dziedzin.
Akcję, zapoczątkowaną w maju, wymyśliły dwie edukatorki z Redy i Tuczna, aby urozmaicić nieco lekcje zdalne prowadzone w czasie pandemii. Spotkaniom w wirtualnej rzeczywistości przyświeca idea kontaktu z wyjątkowymi ludźmi, twórczej, ciekawej edukacji, poszerzania zainteresowań i przyjemniejszej realizacji podstawy programowej. Wszyscy uczestnicy angażują się w niego bezpłatnie.Projekt szybko zyskał ogromną popularność w mediach społecznościowych. Codziennie trafiają tu nowe pomysły i propozycje lekcji oraz entuzjastyczne relacje z tych już przeprowadzonych.

A kto odwiedził uczniów z Niebieszczan? Gdzie „pojechała” ich nauczycielka?

Najpierw zawitała do klasy pani Martyna  ze szkoły w Polanowie koło Koszalina. Pani Martyna, która na co dzień pracuje jako nauczycielka języka angielskiego w zespole szkół, opowiedziała o swojej podróży na Maltę. Zdradziła wiele sekretów, jakie skrywa ta wyspa, oczarowała świetnie przygotowaną prezentacją. Na koniec spotkania nauczyła dzieci paru gestów z języka migowego. Na godzinie wychowawczej pan Karol- z Technikum Programistycznego INFOTECH z Białegostoku- odsłonił przed uczniami tajemnice sztucznej inteligencji. Opowiedział, jak ją rozumieć i dlaczego nie zawładnie światem.  Duże wrażenie zrobiła na dzieciakach najbardziej wizualna strona sztucznej inteligencji- przetwarzanie obrazów.

Na lekcji języka polskiego odwiedził szóstaków wyjątkowy gość- Pan Wojciech Wajda spod Warszawy. Jest autorem książki dla dzieci , która, jak sam twierdzi: “bestsellerem się nie stała, ale się podobała”. A pani Marta- wychowawczyni 6a? Mogła choć trochę odwdzięczyć się za gościnne lekcje i pokazała, jak zrobić cyfrowe książeczki w szkołach podstawowych w Polsce- Gdańsku, Warszawie, Lublinie, Piasecznie i wielu innych.

 

 

 

Tekst nadesłany: P. Marta Brzeżawska