Uroczystość upamiętniająca potyczkę wojsk polsko-niemieckich 10 września 1939 r. w Bykowcach

10 września jest szczególnym dniem pamięci o ppor. Marianie Zarembie i pozostałych 6-ciu  żołnierzach oddziału Wojska Polskiego 6 Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora (źródła podają prawdopodobnie liczbę 6-ciu, a nie 5-ciu żołnierzy), którzy polegli we wsi Bykowce w 1939 r. w walkach z hitlerowskim najeźdźcą.
81 lat temu oddział podhalańskich żołnierzy, pod dowództwem ppor. Mariana Zaremby bohatersko walczył o wolność Polski i Polaków. W tej potyczce z przeważającymi siłami nieprzyjaciela, śmierć poniósł ppor. Marian Zaremba oraz jego 6-ciu podkomendnych: szer. Ludwik Lisiak, szer. Ignacy Matuszczak, szer. Leon Piłat, szer. Leon Urbaniak oraz podchorąży nn. i szer. nn.

Upamiętniające obchody pod pomnikiem „bohaterów września” rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Wszystkich zgromadzonych przywitał rzecznik prasowy RDLP w Krośnie p. Edward Marszałek, który następnie o zabranie głosu poprosił głównego organizatora uroczystości Wójt Gminy Sanok Annę Hałas. Bardzo ważnym i wzruszającym punktem corocznych spotkań pod pomnikiem poległych jest wspomnienie wydarzeń 1939 r., które przytoczył Andrzej Romaniak – historyk i pracownik Muzeum Historycznego w Sanoku. Oprócz znanych już faktów historycznych, odczytał także odnaleziony niedawno w archiwaliach list ojca ppor. Mariana Zaremby do Stefana Stefańskiego – jednego z inicjatorów budowy pomnika w Bykowcach.

Fragment listu ojca ppor. Mariana Zaremby do Stefana Stefańskiego

Spotkanie zakończono złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem września 1939 r. przez Posła na Sejm Ziemi Sanockiej Piotra Uruskiego, kombatantów, delegacji nadleśnictw, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz harcerzy i mieszkańców Bykowiec.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, poseł Piotr Uruski wraz z władzami Urzędu Gminy Sanok i przedstawicielami nadleśnictw, indywidualnie udali się na pobliski cmentarz, gdzie złożyli wiązanki kwiatów na grobie ppor. Zaremby oraz na zbiorowej mogile podhalańczyków poległych w walce 1939 r.