W niedzielę w Kostarowcach dziękowaliśmy za plony…

Plon niesiemy plon…

Co roku rolnicy z Gminy Wiejskiej Sanok zbierają się by wspólnie cieszyć się z zebranych plonów. Nie inaczej było również i tym razem- 8 września 2019r. w Kostarowcach odbyły się Dożynki Gminne.

Rozpoczęła je uroczysta msza św. w kościele pw. Narodzenia NMP w Kostarowcach. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Bogdan Czerwiński, który poświęcił wszystkie przyniesione wieńce.

Następnie barwny korowód złożony z 20 grup dożynkowych  prowadzony przez orkiestrę dętą z Pakoszówki przeszedł na plac przy WDK, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Pani Anna Hałas – Wójt Gminy Sanok powitała starostów dożynkowych, grupy dożynkowe, zaproszonych gości oraz wszystkich zebranych.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Janina Łonyszyn z Wujskiego oraz  Pan Marian Chrząszcz z Kostarowiec. Przekazali oni w imieniu  wszystkich rolników z Gminy Sanok,  Gospodyni Gminy symboliczny bochen chleba. Pani Wójt podziękowała wszystkim rolnikom za trud, ciężką pracę na roli i przekazany chleb, którym następnie podzieliła się ze wszystkimi zebranymi.

Na scenie zaprezentowało się 20 grup dożynkowych. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, licznie zgromadzonej publiczności. Wszystkie grupy wzięły również udział w konkursie „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” i otrzymały z rąk Pani Wójt pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W poszczególnych kategoriach na podium uplasowały się kolejno następujące grupy:

Wieńce tradycyjne:

I miejsce – Sanoczek

II miejsce – Falejówka i Srogów Dolny

III miejsce – Wujskie i Markowce

Wieńce współczesne:

I miejsce – Raczkowa

II miejsce – Pisarowce

III miejsce – Dobra

Wieńce o tematyce sakralnej:

I miejsce – Niebieszczany

II miejsce – Strachocina

III miejsce – Jurowce, Zabłotce, Hłomcza

Wieńce klejone:

I miejsce – Prusiek

II miejsce –  Kostarowce

III miejsce – Mrzygłód

Wieńce wykonane innymi technikami:

I miejsce – Srogów Górny

II miejsce – Pakoszówka

III miejsce – Łodzina

Wyróżnienie : Jędruszkowce

 

Wszyscy przybyli mieli okazję posmakować tradycyjnego jadła prezentowanego przez panie z KGW Dobrej, Lisznej, Kostarowiec i Pakoszówki, oraz podziwiać wystawę płodów rolnych przygotowaną przez podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Imprezę uświetniły występy Zespołu Tańca Ludowego Sanok, kapeli ludowej Kamraty oraz Sandry z Jędruszkowiec

Jak zawsze dla dzieci przygotowano liczne atrakcje, z których mogły  nieodpłatnie korzystać .

Misternie wykonane wieńce dożynkowe, wspaniałe występy grup dożynkowych i zespołów ludowych, piękna pogoda oraz niepowtarzalny charakter imprezy sprawiły, że wszyscy którzy tak licznie przybyli do Kostarowiec, bawili się wyśmienicie.