Wybieramy “Europejskie Drzewo Roku 2021”. Oddaj głos na drzewo z Podkarpacia!

Ruszył konkurs “Europejskie Drzewo Roku 2021”. W tegorocznej edycji w zaszczytnym gronie 14. europejskich drzew, Polskę reprezentuje Lipa św. Jana Nepomucena rosnąca we wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki (województwo podkarpackie).
W Polsce co roku konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja.

Głosować można na stronie : https://www.treeoftheyear.org/PL

Lipa św. Jana Nepomucena rośnie na skraju wsi Dulcza Wielka w gminie Radomyśl Wielki, w sąsiedztwie pól. Od 150 lat nic jej nie przeszkadzało, by szeroko rozłożyć konary mierzące aż 25 m. Nazywana przez okolicznych mieszkańców „wiejską dobrodziejką”, dawała pracującym w polu cień, wędrującym wypoczynek, a pszczołom pożytek. Stojąca obok kapliczka św. Jana Nepomucena nadała miejscu magii. Jak podkreślają członkowie Ligi Ochrony Przyrody Okręgu Podkarpackiego w Rzeszowie, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu – nietypowa dla lipy uroda wszystkich zaskakuje, a jej piękno wyzwala podziw dla potęgi natury. Podczas spotkań i różnorakich koncertów odbywających się pod lipą, przy dźwiękach muzyki czy wirujących w tańcu parach, w jej otoczeniu można zapomnieć o codziennych troskach.

W 2020 roku uzyskała tytuł Drzewa Roku w konkursie Klubu Gaja, uzyskując ponad 15 tysięcy głosów internautów.

„Ten wspaniały konkurs uczy nie tylko szacunku do drzew. W tych historiach zapisane są często losy społeczności i wielu pokoleń. Dowiadujemy się z nich o tym, jak ważne są drzewa dla naszych losów i ile emocji wiążemy z przyrodą…”  – podkreśla Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu ostatniej dekady konkurs zgromadził już ponad 1000 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1000 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także rzesze miłośników drzew na całym świecie.  W ten sposób chcemy zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Głosowanie trwa przez cały luty. Każdy może wskazać dwóch swoich kandydatów do tytułu “Europejskiego Drzewa Roku 2021”. Ostatni tydzień głosowania jest tajny i nie będziemy mogli zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa.

Zwycięzcę poznamy 17 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników, która w tym roku ze względu na pandemię odbędzie się on-line – powiedziała koordynatorka konkursu w Polsce Jolanta Migdał z Klubu Gaja.

źródło: www.klubgaja.pl/news/1244