X Kermesz Karpackich Smaków w obiektywie

W tym roku, Jubileuszowy X Kermesz Karpackich Smaków organizowany przez Gminę Sanok, po raz pierwszy w swojej historii zmagał się z burzową aurą. Mimo, nie do końca przychylnej pogody, atmosfera jaka panowała na Mrzygłodzkim Rynku była wspaniała – było smacznie, radośnie, kolorowo, tanecznie i muzycznie.

Imprezę otworzyła i gości powitała Anna Hałas – Wójt Gminy Sanok. Wśród gości Kermeszu znaleźli się Radni z Tadeuszem Burką, Przewodniczącym Rady Gminy na czele i Sołtysi Gminy Sanok oraz goście specjalni – przedstawiciele zaprzyjaźnionej Gminy Zamość. Swoją obecnością imprezę uświetnił Piotr Uruski Poseł RP.

Ucztę muzyczno – taneczną rozpoczęła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakoszówce – Orkiestra wykonała utwory z repertuaru rozrywkowego, który oddawał atmosferę Kermeszu. Występ orkiestry jak zwykle był bardzo dobry, ale największe wrażenie na publiczności zrobiły Mażoretki Impuls. Świetnie przygotowana przez Paulinę Kędrę choreografia i perfekcyjnie zatańczona przez tancerki, wzmacniała wrażenia artystyczne występu Orkiestry.

Kolejnym wykonawcą był Zespół wokalny „Ale Cantare” z miejscowości Płoskie w Gminie Zamość. Zespół jest na tyle młody, że jego członkinie wciąż doskonale pamiętają datę narodzin: 2 sierpnia 2011 roku. Wówczas kilka pań z Płoskiego połączyło siły wokalne pod kierunkiem skromnej, acz wybitnej solistki i dyrygentki Barbary Rabiegi. Zespół miał liczne koncerty w kraju i zagranicą. Koncertował m.in. na Ukrainie, w Rumunii, na Słowacji i na Węgrzech. W Mrzygłodzie przypomniał szlagiery m. in. niezapomnianej Anny Jantar.

Stałym elementem programu Kermeszu jest występ Kapeli podwórkowej Biesiada. Kapela powstała w 2001 roku w Prusieku – Gmina Sanok. Działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sanoku. W repertuarze kapeli są piosenki biesiadne, o Bieszczadach, Gminie Sanok i własne. Kapela ma za turuszadanie chronienie i pielęgnowanie tych wartości, które wiążą się ze stylem, repertuarem i swoistą atmosferą. Repertuar jest bardzo różnorodny ale głównie osadzony w realiach swojego środowiska. Założycielem i kierownikiem kapeli jest Aleksander Galik.

Strzałem w dziesiątkę okazał się debiut na Kermeszu Zespołu “Forever Young “ ze Strachociny. Jest to dość liczna grupa, bo liczy aż 16 osób. Członkowie zespołu to ludzie zarówno posiadający wykształcenie muzyczne, jak i amatorzy. “Forever Young ” pod oficjalną nazwą istnieje od kilku miesięcy, jednak wcześniej przez 2 lata funkcjonował uświetniając swoją muzyką różnego rodzaju imprezy. Zespół może pochwalić się zorganizowaniem m.in. koncertu charytatywnego, koncertu z okazji Dnia Matki, koncertów patriotycznych oraz koncertu kolęd. Repertuar zespołu jest różnorodny. Są to: stare przeboje, góralskie piosenki, polskie hity muzyki pop, jak również utwory w języku angielskim. Zespół “Forever Young” to wielopokoleniowa grupa powstała z inicjatywy dwóch klawiszowców- Rafała Cecuły i Kuby Pielecha. Głównym celem zespołu jest zarażenie entuzjazmem wszystkich, niezależnie od tego ile mają lat i cel ten na X Kermeszu osiągnęli, bo pomimo deszczu i sporych kałuż publiczność starsza i młodsza głośno śpiewała i tańczyła.

Kermesz ma to do siebie, że łączy kultury i style muzyczne, dlatego nie mogło zabraknąć góralskich akcentów, które wniosła Góralska Hora. Folk kapela z polskich gór oraz ze Słowacji, której nazwa pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak, w Tatrach i w Beskidach, jak również w całych Karpatach. Góralska Hora żywiołowo wykonuje rodzimą muzykę góralską Beskidów i Tatr, w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. Zaprezentowany podczas X Kermeszu koncert był dużą dawką żywiołowej góralskiej muzyki i pozytywnej energii prosto z gór. Piosenka „Nie lej descu, nie lej” prawie przekonała chmury do przemieszczenia się nad góry i lasy…

Odkryciem X Kermeszu Karpackich Smaków okazał się Zespół Credo, który tworzy czwórka muzyków, przyjaciół. Grupa pochodzi z Chrzanowa i gra melodyjnego, gitarowego rocka z polskimi tekstami. Muzyka Credo, to w pełni autorskie kompozycje. Pomysłodawcą utworów jest Rafał Topolski. W muzyce Credo odnaleźć można było nastrojowe , gitarowe ballady, jak również wyraziste brzmienia i dynamiczne utwory z mocnymi bębnami. W pięknym stylu i niesamowitym klimacie muzycznym członkowie zespołu bawili mrzygłodzką publiczność. Sporą niespodzianką okazała się obecność Sebastiana Wątroby, aktora serialu TVN „W11”, który na Kermesz przyjechał prywatnie, jako przyjaciel członków zespołu Credo.

Super Gwiazdą Wieczoru był zespół “Poparzeni Kawą Trzy” – znani, lubiani i śpiewani od lat. Zespół przyjaciół, muzyków i dziennikarzy. Powstał w 2005 roku utworzony przez pracowników Radia RMF FM i Zetki oraz ich przyjaciół. Wydanie pierwszej płyty w 2011 roku zbiegło się ze spektakularnym sukcesem na “Festiwalu Top Trendy” w Sopocie gdzie zespół zdobył Nagrodę Dziennikarzy, a miesiąc później zwyciężył na ogólnopolskim festiwalu “Przebojem na antenę”. Od tej chwili “Poparzeni Kawą Trzy” goszczą na największych polskich scenach festiwalowych takich jak “Przystanek Woodstock 2012” zarejestrowany na DVD, Ostróda Reggae Festiwal, “Czad festiwal, “Finały WOŚP” i “Lato Dwójki i Radia Zet”, a miliony bawią się przed telewizorami w rytm “Kawałka do tańca” podczas Sylwestrowych nocy organizowanych przez Polsat. Teksty do wszystkich utworów, a wśród nich takich przebojów jak “Byłaś dla mnie wszystkim”, “Wezmę cię”, “Okrutna zła i podła” pisze Rafał Bryndal. Muzykę, określaną jako miks ska/rocka i miejskiego folku, komponują sami Poparzeni. W 2013 roku ukazała się płyta CD ze wspomnianym DVD zatytułowana “Wezmę cię”, obecnie zespół pracuje nad kolejnym krążkiem.

Zespół “Poparzeni Kawą Trzy” na Mrzygłodzkim Rynku wystąpił w składzie:

Roman Osica / reporter śledczy w “Radio Z” laureat nagrody Grand Press w 2012, Krzysztof Zasada / reporter i prezenter RMF FM, Wojciech Jagielski / “Superstacja”, Mariusz Gierszewski reporter “Radio Z”, Krzyś Tomaszewski, Marian Hilla “Eska Rock”, Jacek Kret.

Muzycy zespołu dali z siebie wszystko i zaprezentowali niesamowite show… Poparzeni spodobali się tak bardzo, że publiczność nie zadowoliła się przewidzianym na koncert repertuarem. Na gorącą prośbę Pani Wójt Anny Hałas Poparzeni zagrali, aż pięć bisów. Członkowie zespołu to artyści dużego formatu, świetni muzycy, ale przede wszystkim sympatyczni i mili panowie. Zachwyciła ich żywiołowa publiczność, urokliwa i klimatyczna okolica, ale najbardziej ujęła ich gościnność i serdeczność z jaką zostali przyjęci. Odwdzięczyli się ogromną otwartością i wyrozumiałością dla fanów.

O wyjątkowości tegorocznego Kermeszu stanowiła nie tylko burza, jaka przeszła kilka razy nad Mrzygłodem, ale także fakt, że podczas imprezy rozstrzygnięty został plebiscyt na „Supersołtysa Powiatu Sanockiego”, Korso Gazety Sanockej. Jak się okazało „Supersołtysem” został nie kto inny, ale sołtys Zdzisław Biega z Mrzygłodu. Supersołtysowi serdecznie gratulujemy!!!

Kermesz to przede wszystkim pyszne smaki, tak też Koła Gospodyń Wiejskich oferowały wyroby według tradycyjnych receptur – jak zwykle, pięknie podane zachęcały gości do degustowania. Nie zawiedli też rękodzielnicy, którzy prezentowali swoje misternie wykonane wyroby. Korzystając z obfitości kwiatów i ziół florystki na stoisku Centrum Szkolenia Torus układały zjawiskowe kompozycje.

Dzieci udostępniony miały nieodpłatny, gigantyczny plac zabaw z kulami wodnymi, zjeżdżalniami i trampolinami. Druhny z OSP Kostarowce udostępniły młodym miłośnikom pożarnictwa wóz bojowy, a na stoiskach firm Gaz System i Arriva animatorzy prowadzili gry, zabawy i malowanie twarzy.

Całości dopełniła atmosfera zabawy i wspólnoty, której nie da się poczuć nigdzie indziej jak tylko na Mrzygłodzkim Rynku.

Podsumowując X Kermesz Karpackich Smaków przechodzi do historii jako fantastyczne wydarzenie łączące kultury, pokolenia, smaki i nurty muzyczne, pomimo drobnych, pogodowych zawirowań! A kto wystraszył się zamkniętej drogi i deszczu niech żałuje, bo kolejna taka wspaniała impreza dopiero za rok… oczywiście w Mrzygłodzie… Już dziś zapraszamy na XI Kermesz Karpackich Smaków.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.