XII Konkurs Czytelniczy – „Niezwykłe światy” w Szkole Podstawowej w Trepczy

10 maja, w Szkole Podstawowej w Trepczy odbył się  XII Konkurs Czytelniczy – „Niezwykłe światy”, w którym wzięło udział 20 zespołów z 10 szkół, w sumie 49 uczniów. Gościem honorowym konkursu była Anna Hałas Wójt Gminy Sanok.

[fb_button]

Konkurs miał na celu:

– popularyzowanie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży,

– kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem,

– doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych lektur,

– rozwijanie umiejętności redagowania krótkich form wypowiedzi, np. reklama, ogłoszenie;

i obejmował sześć lektur:

  • Bracia Lwie Serce – A. Lindgren
  • Córka czarownic – D. Terakowska
  • Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J. Rowling
  • Hobbit, czyli tam i z powrotem – J. R. Tolkien
  • Nie kończąca się historia – M. Ende
  • Władca Lewawu – D. Terakowska

Elementem łączącym wybrane utwory jest przeniesienie bohatera i czytelnika do niezwykłego świata, gdzie dobro przeplata się ze złem, a mądrość i sprawiedliwość to wartości nadrzędne. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania związane z treścią lektur, rozpoznawali bohaterów po opisie, tworzyli reklamę fantastycznej krainy, rozpoznawali motywy wędrowne oraz opowiadali dalszy ciąg historii.

Znakomicie zaprezentowali się uczniowie SP w Trepczy, wygrywając w obu kategoriach wiekowych – w młodszej pierwsze miejsce zdobyli: Wiktor Kapcio, Kacper Lisowski i Jakub Patulak, w starszej: Michalina Lewicka i Zofia Leszczyk. Na II miejscu uplasowały się zespoły z SP nr 6 z Sanoka oraz SP w Strachocinie, na III miejscu z SP w Pakoszówce i drugi zespół z SP w Strachocinie. Laureatom nagrody i dyplomy wręczyła Anna Hałas, Wójt Gminy Sanok.

– Konkurs cieszył się ogromną popularnością. Wszyscy uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani, dlatego też rywalizacja była bardzo zacięta. Budujące jest to, że słowo czytane nie traci na swojej wartości, a młodsze pokolenie bardzo chętnie po nie sięga.  Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację konkursu, a przede wszystkim Pani Dyrektor SP w Trepczy Leontynie Krowiak oraz Pani Joannie Lewickej i Pani Bożenie Zarzyka – podsumowuje Anna Hałas.