XXV Wystawa Wielkanocna w Gminie Sanok tym razem on-line

Pandemia zmienia wiele. Wyjątkiem nie była tegoroczna wystawa wielkanocna. Miłość do rękodzieła jednak zwyciężyła z przeciwnościami losu i 23 marca 2021 roku została otwarta jubileuszowa XXV Wystawa Wielkanocna w Gminie Sanok. Ze względu na niecodzienne okoliczności ma ona inną niż zazwyczaj formę – prace rękodzielników można podziwiać w internecie. Decyzja o jej organizacji była podyktowana nie tylko zamiłowaniem do sztuki, ale przede wszystkim stanowiła odpowiedź na potrzeby samych twórców, którzy mimo pandemii, nie ustają w pracy nad doskonaleniem swojego kunsztu artystycznego.

Jak co roku na wystawie można oczywiście zobaczyć pisanki, wykonane na jajach kurzych, kaczych, gęsich, a nawet strusich. Tym razem obok tradycyjnych – batikowych, znajdziemy pisanki z koralików czy quillingu. Poza tym nie mogło zabraknąć pisanek malowanych i wydrapywanych. Wśród prac znalazły się również wielkanocne koszyki i pisanki wykonane z piernika oraz stroiki, kartki i wielkanocne palmy. Nie można nie wspomnieć również o haftach. Odnajdziemy tu haft kolorowy płaski, richelieu i angielski. Dodatkową ozdobą wystawy on – line jest ogromne, wykonane z bibuły kwitnące drzewo jabłoni oraz ręcznie wyplatany, wiklinowy płot.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania wystawy i podziwiania misternie wykonanych prac, uwiecznionych na zdjęciach. Wiemy, że nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi obecności drugiego człowieka. Mamy jednak nadzieję, że taka namiastka naszych tradycyjnych wystaw da Państwu odrobinę radości i nadzieję, że  już niedługo wszyscy będziemy mogli bezpiecznie spotkać się i wspólnie podziwiać efekty kreatywności naszych wystawców.

 

 

Tekst i foto: Gminny Ośrodek Kultury/ Gmina Sanok

Jeśli czujecie Państwo niedosyt zapraszamy na tutorial wykonania kartki wielkanocnej. Można samodzielnie wykonać piękną kartkę świąteczną i obdarować kogoś bliskiego 🙂