Zakończono budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina

W kwietniu 2020 r. Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. zakończył budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina i uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Trasa gazociągu liczy 72 km i przebiega przez 7 gmin województwa podkarpackiego: Przemyśl, Fredropol, Ustrzyki Dolne, Bircza, Tyrawa Wołoska, Dydnia i Sanok. Na terenie Gminy Sanok gazociąg ma długość ok. 17,3 km.

Inwestycja umożliwi pełne wykorzystanie mocy Podziemnego Magazynu Gazu w Strachocinie i przyniesie wiele dodatkowych korzyści.
Po względem ekonomicznym przyczyni się do zwiększenia przepustowości polskiego systemu przesyłowego oraz skróci drogę transportu paliwa gazowego, co z kolei wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju i zmniejszenie kosztów transportu gazu. Realizacja inwestycji, poprzez zwiększenie możliwości przesyłowych, przyczyni się również do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Natomiast bezpośrednią korzyścią dla gminy będzie corocznie odprowadzany podatek od nieruchomości.

Gazociąg Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Zgodnie z zamierzeniami, korytarz połączy Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe, przez południową Polskę, Republikę Czeską, Słowację i Węgry z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG).

 

 

 

źródło informacji i foto: www.gaz-system.pl