Zapachniało ziołami i domowym chlebem. W Wujskiem odbyły się warsztaty zielarskie i pieczenia chleba na zakwasie

W dniu 24 sierpnia (poniedziałek) w budynku Wiejskiego Domu Kultury w Wujskiem odbyły się 1-dniowe warsztaty zielarskie, wypieku chleba wraz z seminarium nt. rozwoju przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Ponadto, jednym z elementów projektu było także przygotowanie terenu wokół Wiejskiego Domu Kultury w Wujskiem.
Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu przez Gminę Sanok placu wokół WDK możliwe było przeprowadzenie części zajęć na wolnym powietrzu.
Warsztaty wraz z seminarium zaplanowano dla grupy 20 osób – mieszkańców miejscowości Wujskie w ramach projektu pn. „Pomysł na biznes – integracja i aktywizacja mieszkańców miejscowości Wujskie poprzez organizację warsztatów i modernizację przestrzeni” współfinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2017-2020.

Podczas profesjonalnie przeprowadzonych zajęć uczestniczki poznały tajniki powstawania zaczynu na prawdziwy chleb na zakwasie, weszły w świat dziko rosnących ziół, nauczyły się odróżniać gatunki roślin mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie od tych, które mają trujące właściwości. Poznały zioła, które śmiało można zjeść lub wykorzystać jako przyprawę w kuchni oraz takie, które z powodzeniem można stosować w medycynie czy w produkcji domowych kosmetyków. Wiadomo nie od dziś, że wchodząc do lasu, na łąkę czy pole wchodzimy do darmowej apteki. Samodzielnie zebrane zioła posłużyły do przygotowania hydrolatów kwiatowych i ziołowych potrzebnych do przygotowania np. toniku do twarzy i ciała. Na bazie wspólnie skomponowanych mieszanek ziół i dodatków pielęgnacyjnych powstały m.in. cudowne kremy, natomiast na bazie ekologicznych olejów powstały drogocenne maceraty, które posłużyły do wykonania mydełek glicerynowych czy ekologicznych kuli do kąpieli. Zmagania pań podczas zajęć podziwiał zastępca wójta Gminy Sanok Paweł Wdowiak.
Satysfakcją uczestniczek zajęć jest z pewnością zdobyta wiedza i umiejętność rozpoznawania i zbierania ziół w ich naturalnym środowisku, a wartością dodaną możliwość zabrania do domu własnoręcznie wytworzonych kosmetyków.