Zwycięstwo uczniów z Zespołu Szkół w Strachocinie w zawodach o Puchar Bieszczadzkiej Grupy GOPR

Sukces – zwycięstwo I miejsce uczniów Zespołu Szkół w Strachocinie – Gimnazjum w zawodach o Puchar Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

W dniu 11 maja 2017 r., na terenie Zamku w Sanoku zostały przeprowadzone zawody z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Reprezentacja Zespołu Szkół W Strachocinie w składzie: Karolina Chylińska, Patrycja Patronik Justyna Silarska zmierzyły się z zawodnikami 11 szkół z rejonu – w rywalizacji uczestniczyła również jedna drużyna z Warszawy.

Zatrzymanie krążenia, udzielenie pomocy za pomocą defibrylatora AED, uraz kończyny i oparzenie – to sytuacje, z którymi musiały zmierzyć się rywalizujące drużyny podczas zawodów. Zawody zostały rozegrane w dwóch kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

W pierwszej kategorii z testem teoretycznym i zadaniami praktycznymi najlepiej poradziły sobie uczennice  Gimnazjum Zespołu Szkół w Strachocinie – zdobywając I miejsce.

Pierwsze podejście dziewczyn to stanowisko resuscytacyjne, i tutaj każda z nich wykazała się bardzo dobrymi umiejętnościami.

Drugie stanowisko to uraz kończyny, gdzie poszkodowany leżał na schodach i należało mu w tak trudnym miejscu udzielić pomocy – nasze dziewczyny zdobyły maksymalną ilość punktów. Trzecie ognisko urazowe to oparzenie dwóch osób. Zawodniczki miały zabezpieczyć teren i opatrzyć oparzenia – i tutaj również zostały najlepiej ocenione.

To już siódma edycja konkursu. Trzeba zaznaczyć,  że Nasza szkoła już po raz trzeci stanęła na najwyższym podium. Celem konkursu jest promowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń życia i zdrowia oraz sposobów udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym.