Zwyczaje i obrzędy podsanockiej wsi

3 marca w Pakoszówce świętowano nie tylko zbliżający się Dzień Kobiet, ale również kolejną edycję imprezy, która miała na celu przypomnienie lokalnych zwyczajów i obrzędów.

Sala Wiejskiego Domu Kultury wypełniła się po brzegi. Wśród gości były m.in. panie z 22 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Sanok.

Życzenia przybyłym na uroczystość kobietom złożyła wójt Anna Hałas, która równocześnie przybliżyła historię obchodzonego 8 marca święta. Ciepłe słowa do pań skierowali również poseł Piotr Uruski, Tadeusz Wojtas, przewodniczący Rady Gminy Sanok oraz Jerzy Bieleń, sołtys Pakoszówki.

 

Na scenie z ciekawą inscenizacją zaprezentował się zespół obrzędowy Strachoczanie ze Strachociny, który wspólnie z kapelą ludową Kamraty wystawił obrzęd „Strachockie wesele”. Tańcem gości oczarował zespół Flamenko z Sanockiego Domu Kultury oraz najmłodsza grupa mażoretek z zespołu Impuls, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sanoku. Dopełnieniem występów był repertuar rozrywkowy w wykonaniu zespołu wokalno-obrzędowego Pakoszowianie  z Pakoszówki oraz prezentacja biesiadnych melodii wygrywanych przez kapelę podwórkową Biesiada.

Foto: GOK, Urząd Gminy Sanok