Logo Gminy Sanok

3 maja - Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ocena 0/5

Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych – Święto Narodowe Trzeciego Maja, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej) ustawa zasadnicza regulująca ustrój państwa. Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej przed upadkiem – wprowadzała szereg nowoczesnych reform, takich jak zniesienie liberum veto, ograniczenie wolnej elekcji, wzmocnienie władzy wykonawczej oraz ochronę praw mieszczan i chłopów. Uznawana jest za jedno z najważniejszych osiągnięć polskiego oświecenia. Choć jej obowiązywanie zostało przerwane przez rozbiory, Konstytucja stała się symbolem dążeń do wolności, suwerenności i sprawiedliwości społecznej.
Dziś, trzeciego maja oddajemy hołd twórcom tego jakże ważnego dokumentu oraz wszystkim pokoleniom Polaków, które walczyły o niepodległość i wolność Ojczyzny.

WIWAT MAJ! TRZECI MAJ!  

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności