22 maja Międzynarodowym Dniem Różnorodności Biologicznej
Różnorodność biologiczna jest często rozumiana jako różnorodność roślin, zwierząt i mikroorganizmów. Obejmuje również różnice genetyczne w obrębie każdego gatunku (na przykład między odmianami roślin uprawnych i rasami zwierząt gospodarskich) oraz różnorodność ekosystemów (jezior, lasów, pustynie, krajobrazy rolnicze), które są miejscem interakcji między ludźmi, roślinami i zwierzętami.
Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2000 r. w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw. Termin ten nie jest przypadkowy, ponieważ dzień 22 maja to data upamiętniająca konferencję w Nairobi (22 maja 1992), na której grupa robocza UNEP-u przedstawiła efekty pracy nad międzynarodową umową w zakresie ochrony bioróżnorodności. Wcześniej obchody tego dnia miały miejsce 29 grudnia i upamiętniały wejście w życie Konwencji o różnorodności biologicznej sporządzonej w 1992 roku podczas tzw. Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro.
Różnorodność biologiczna ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i zwalczania ubóstwa. Wpływa na poziom życia ludzi, na ilość i jakość pożywienia, dostarcza ludziom środków używanych w medycynie tradycyjnej i do produkcji leków współczesnych. Łączy się z tym wszystkim, co stanowi o jakości życia.
Zachowanie różnorodności biologicznej to nie tylko wyzwanie dla rządów. To zadanie również dla organizacji międzynarodowych i poza-rządowych, sektora prywatnego, władz lokalnych i nas wszystkich. Należy zmienić destrukcyjny sposób postępowania. Należy przestać niszczyć środowisko naturalne.
Różnorodność biologiczna to dziedzictwo ludzkości, które należy chronić. Trzeba zadbać o to by nie naruszać istniejących eko-systemów na ziemi. Należy zwiększyć świadomość o ogromnym znaczeniu różnorodności biologicznej dla świata, o zagrożeniach, które prowadzą do pogorszenia sytuacji i skutkach zachwiania równowagi różnorodności biologicznej. Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej służy temu celowi.
Co mogę zrobić dla ochrony różnorodności biologicznej?
By zatrzymać proces niekorzystnych zmian, potrzebna jest ogromna praca, przede wszystkim nad zmianą ludzkich postaw oraz naszych relacji ze środowiskiem. Konieczna jest także promocja wiedzy i bieżących wyników badań nad stanem zasobów różnorodności biologicznej świata, ponieważ dopiero zmiana świadomości społecznej doprowadzić może stopniowo do zmiany postaw i zachowań.
Pamiętaj, gdziekolwiek jesteś, każde działanie, które podejmujesz na rzecz bioróżnorodności ma znaczenie!
- Uprawiaj rodzime gatunki roślin – zwłaszcza te przyjazne owadom, ptakom, drobnym ssakom. Nie wprowadzaj do środowiska gatunków obcych.
- Dbaj o stare drzewa i nasadzaj nowe.
Załóż w ogrodzie małą łąkę kwietną. Im więcej gatunków roślin kwitnących znajdzie się w twoim ogrodzie, tym więcej gatunków zwierząt będzie je wykorzystywać i tym więcej ptaków da się przyciągnąć. Sadząc kwitnące rośliny oraz zioła pomagamy także pszczołom. - Dokarmiaj zimą ptaki, ale właściwie. Nie karm ich chlebem! Umieść w ogrodzie karmnik. Do karmienia ptaków używaj tylko naturalnych produktów takich jak np. kasze, zboża, płatki owsiane, gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków.
- Zakładaj skrzynki (budki) lęgowe – w ten sposób na terenie miejskim ułatwisz ptakom znalezienie odpowiedniego miejsca na gniazdo.
- Wybieraj produkty lokalne i takie, których produkcja nie wywiera negatywnego wpływu na bioróżnorodność.
źródło: https://www.unic.un.org.pl ; https://mappingair.meteo.uni.wroc.pl
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!