Przeżyjmy to jeszcze raz...XI Zjazd Kapel Ludowych w Dolinie Sanu
„Oto dziś znów powracam ogromną tęsknotą gnany do swego kochania, chłopskiej pieśni …’’ /Jan Pocek/. Te słowa poety stały się mottem Zjazdów Kapel Ludowych w Dolinie Sanu.
10 lipca br. na rynku w Mrzygłodzie odbyła się już XI edycja tej imprezy. Tym razem na scenie zaprezentowało się sześć kapel ludowych: Bukowianie, Gacoki z Gaci Przeworskiej, Kmiecie z Boguchwały, Lisznianie, Graboszczanie i Kamraty. Podczas występów, licznie zgromadzona publiczność miała okazję nie tylko posłuchać tradycyjnych, ludowych melodii, ale także potańczyć.
Tradycyjnie na zakończenie występów, kapele wykonały wspólnie kilka utwórów. Wszyscy artyści z rąk Pani Anny Hałas – Wójta Gminy Sanok otrzymali pamiątkowe dyplomy i wyrzeźbione w drewnie statuetki ludowego skrzypka.
Gromkimi brawami publiczność nagrodziła występ Regionalnego Zespołu Ludowego Ziemia Sanocka z Nowosielec, wieńczący tegoroczne spotkanie z ludową nutą. Grupa wokalna wykonała ludowe melodie, natomiast 30-to osobowa grupa taneczna zachwyciła młodością, pięknymi strojami no i oczywiście kunsztem tanecznym.
W tym roku, po raz pierwszy podczas Zjazdu Kapel Ludowych, na mrzygłodzkim rynku stanęła garncarska zagroda. W ramach realizacji projektu"Garncarska zagroda - historia kołem się toczy", na placu prze Pracownią Ginących Zawodów, Lokalna Grupa Działania „Dolina Sanu” zorganizowała Warsztaty Garncarskie. Sponsorem projektu był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, natomiast partnerami: Gmina Sanok, Gminny Ośrodek Kultury w Sanoku oraz Stowarzyszenie Kongres Młodych- Mrzygłód 2020.
To był strzał w dziesiątkę! Garncarska zagroda od samego początku wzbudziła ogromną ciekawość i przyciągnęła rzeszę uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych! Zainteresowani mieli możliwość nie tylko ulepić własnoręczne dzieła-gliniaki, ale także popracować na prawdziwych kołach garncarskich. Każdy mały uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom „Małego Garncarza”, a gotowe prace zostały w pracowni i czekają na wypał :) Ponadto, dla najmłodszych przygotowano także inne ciekawe atrakcje, jak dmuchańce, suchy basen z piłkami, trampoliny, wata cukrowa, popcorn czy lody.
Niezbędnym elementem każdego Zjazdu Kapel Ludowych jest swojskie jadło, o które zadbały, jak zawsze niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Sanok tj. Lisznej, Łodziny, Hłomczy, Niebieszczan, Sanoczka i Wujskiego.
XI Zjazd Kapel Ludowych w Dolinie Sanu, obfitował w dużą dawkę ludowej muzyki, tradycyjnej kuchni, wspaniałej publiczności, niesamowitych atrakcji oraz pięknej pogody. To był niezapomniany czas. Do zobaczenia znów za rok!
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!