"Witajcie w Nowej Szkole"! Uroczystość otwarcia nowej części Szkoły Podstawowej w Prusieku
Dzisiaj w Prusieku odbyła się wyjątkowa uroczystość, która na długo zapadnie w pamięć całej lokalnej społeczności – oficjalne otwarcie nowej części budynku szkoły podstawowej, będącej symbolem rozwoju i wspólnej troski o przyszłość młodych mieszkańców naszej gminy. Nowoczesna infrastruktura, przestronne sale lekcyjne oraz nowocześnie wyposażone pracownie, to efekt miesięcy zaangażowania, planowania i realizacji projektu, który w pełni może teraz służyć kolejnym pokoleniom uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej dziękczynnej, po której wszyscy zgromadzeni udali się do nowej części budynku, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów. Wspólnie z dyrektorem, nauczycielami i uczniami tę podniosłą chwilę celebrowali także zaproszeni goście m.in. Poseł na Sejm RP Piotr Uruski, II-gi Wicekurator Podkarpacki Piotr Zych, przedstawiciele Powiatu Sanockiego na czele z Wicestarostą Damianem Biskupem, Przewodniczącym Rady Powiatu Sebastianem Niżnikiem, Radnym Powiatu i sołtysem miejscowości Jackiem Sroką oraz członkiem Zarządu Anną Hałas, Sekretarz Gminy Sanok Agnieszka Marszałek, dyrektor SAPO Anna Liszka, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Gminy Sanok Łukasz Mendyka, Dyrektorzy Szkół z Gminy Sanok, Radni Gminy Sanok na czele z Przewodniczącym Rady Romanem Zapotocznym, emerytowani pracownicy i dyrektorzy szkoły w Prusieku i filialnej szkoły w Sanoczku, a także Rada Rodziców i pracownicy szkoły.
Uroczystość rozpoczęto tradycyjnym tańcem - polonezem wykonanym przez uczniów szkoły w barwnych strojach ludowych. Występ ten nie tylko podkreślił naszą kulturę i tradycję, ale też wprowadził w atmosferę pełną zadumy. Po nim głos zabrał Dyrektor Szkoły Robert Korona, który powitał wszystkich zebranych, a także przedstawił historię szkoły. Specjalnie na tę okoliczność uczniowie przygotowali patriotyczną akademię, w trakcie której publiczność mogła obejrzeć krótki animowany film o historii Polski, a w dalszej części także film z etapów powstawania nowego skrzydła szkoły. Po części artystycznej głos zabrali Wójt Gminy Sanok Paweł Wdowiak, który m.in. przybliżył zebranym krótki harmonogram wykonanych prac. Na ręce dyrektora popłynęły liczne gratulacje i słowa uznania od przedstawicieli Zarządu Powiatu Sanockiego, Dyrektorów Szkół w Gminie Sanok oraz pani Dyrektor Zespołu Szkół w Pobiednie Katarzyny Wojtuszewskiej-Cap. Po części oficjalnej dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, po czym goście mieli okazję zwiedzić nowoczesne sale lekcyjne, przestronne pracownie i nowo powstałe zaplecze rekreacyjne. Na zakończenie wydarzenia wszyscy zebrani zostali zaproszeni do pobliskiego Wiejskiego Domu Kultury na poczęstunek i okolicznościowy tort.
KARTKA Z KALENDARIUM: historia szkoły w Prusieku...
- Według zapisów kronikarskich Szkoła Polska w Prusieku została założona w 1912 r. przez Towarzystwo Szkoły Ludowej z inicjatywy mieszkańców Prusieka.
- Nauczanie prowadzone było w wynajętych pomieszczeniach aż do roku 1927, w którym to oddano do użytku drewniany budynek szkoły na tzw. „placu szkolnym” znajdującym się w sąsiedztwie kościoła w Prusieku.
- W wyniku działań wojennych w latach 1941-1944 nauka została zawieszona, a budynek szkoły zajmowało wojsko niemieckie.
- Od roku szkolnego 1945-1946 szkoła uzyskała podniesienie stopnia organizacyjnego do klasy piątej.
- Już w roku 1946 powodu ataków band UPA zawieszono ponownie działalność szkoły, a budynek przekazano dla rodzin pogorzelców.
- W roku szkolnym 1949-1950 podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klasy szóstej, w roku 1956-1957 do klasy siódmej.
- Na przełomie lat 50-tych i 60-tych w Prusieku działał znany w całym województwie zespół Pieśni i Tańca, którego trzon składał się z absolwentów szkoły w Prusieku.
- W 1958 roku przygotowano dokumentację, a w kolejnych latach podjęto prace przy budowie nowej, murowanej szkoły.
- Uroczysta inauguracja roku szkolnego 1962-1963 odbyła się już w nowym budynku szkoły istniejącym do dzisiaj.
- Rok później teren przy szkole został zagospodarowany. Wykonano tzw. „zieloną salę sportową” (boisko sportowe, bieżnię dł. 65 m oraz boisko do siatkówki).
- Od 1966-1967 roku podniesiono stopień organizacyjny szkoły, która stała się placówką ośmioklasową.
- Rok 1972-1973 przyniósł zakończenie budowy i oddanie do użytku domu Nauczyciela, wybudowanego czynem społecznym przez mieszkańców Prusieka. Zgodnie z przeznaczeniem w budynku zamieszkali pracujący w szkole w Prusieku nauczyciele z rodzinami.
- Od 1974 roku przy szklole powstało ognisko przedszkolne.
- Rok szkolny 1996-1997 był czasem modernizacji szkoły. W miejsce pieców kaflowych zainstalowano w budynku centralne ogrzewanie. Od tego roku w skole wprowadzono również naukę języka angielskiego.
- Rok 1997 przyniósł także śmiałą wizję rozbudowy szkoły. Przygotowane zostały plany, a następnie przy udziale społeczności Prusieka wykonano prace ziemne i ławy fundamentowe pod budynek sali gimnastycznej oraz budynek dydaktyczno-gospodarczy. Niestety prace budowlane zostały wstrzymane, a od roku szkolnego 1999-2000 w wyniku reformy oświaty i wprowadzenia gimnazjów, szkoła stała się placówką sześcioklasową.
- W roku szkolnym 2000-2001 z inicjatywy Rady Rodziców zainstalowano w szkole sanitariaty.
- Lata 2006-2007 były czasem rozwoju informatyzacji w szkole. W pracowni szkolnej wykonano odpowiednią instalację elektryczną, zamontowano Internet i pozyskano zestawy komputerowe.
- Rok 2009-2010 przyniósł otwarcie przy szkole pierwszego Orlika w gminie Sanok, a rok później uruchomiony został czterogodzinny Punkt Przedszkolny.
- Rok 2010-2011 był rokiem termomodernizacji szkoły połączonej z zabudową i wydzieleniem szatni dla uczniów.
- W 2012 roku minęło równo 100 lat od założenia szkoły i dodatkowo 50 lat jej funkcjonowania w murowanym budynku. Obchody jubileuszu stały się impulsem do umieszczenia na murach szkoły tablicy pamiątkowej.
- Rok szkolny 2017-2018 przyniósł kolejną reformę edukacji: likwidację gimnazjów i powrót ośmioletniej szkoły podstawowej. Wówczas stało się jasne, że skromna baza lokalowa nie będzie w stanie zapewnić właściwych warunków do działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej dla dziesięciu oddziałów szkolno-przedszkolnych.
Szkoła to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą jej historię. W ciągu 100 lat istnienia szkoły kierowało 9 osób: Stanisława Belinowa, Maria Michenko, Bronisława Pietrzkiewicz, Maria Zapotoczna, Katarzyna Ambicka, Irena Połdiak, Jan Figiel, Krystyna Kędra oraz poprzedniczka obecnego dyrektora Maria Koczera.
Najdłuższa kadencja dyrektorska trwała 20 lat.
W długiej historii szkoły powstawały, funkcjonowały i obecnie działają różne organizacje i koła zainteresowań m .in. sekcja Czerwonego Krzyża, Polski Czerwony Krzyż, Drużyna Harcerska, Gromada Zuchowa, Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Liga Ochrony Przyrody, Szkolny Klub Sportowy, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, orkiestra młodzieżowa i chór szkolny, kółka artystyczne, dziewiarskie, kółko sprawnych rąk, kółko fotograficzne oraqz kółka przedmiotowe.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!